Бира без водка... може. Бира без сушена таранка – не. Когато няма таранка – и раците са супер мезе. Констатацията е на руск ядрени инженери, участвали в изграждането на АЕЦ – Козлодуй.
Тя е открита на 4 септември 1974 г. Докато Генералният секретар на БКП Тодор Живков реже лентата и държи реч за българо-съватската дружба, част от съветските енергетици пълнят няколко кофи с раци от Дунав и отсядат в крайречна кръчма да отпразнуват събитието. Управителят на заведението затворил за външни посетители, защото „съветските другари” се разгорещили доста, водката и бирата свършвали за минути и трябвало да се носят нови запаси.
При Козлоду река Дунав е най-подходяща за атомна електроцентрали и ловене на раци, пише в сайта t-story.ru. За едни АЕЦ – Козлодуй е стълб на кономиката, нацонална гордост, електрическа незавсимост, бизнес, политика, българо-съветска дружба, идеология. За други – командировка, заплати, работа, купон, раци, водка, бира, секс, приятелства, поминък. За трети: Заблуда, заплаха, екологична опасност, противопоставяне, зависимост, скъпотия...
Раците, кото са толкова важни за бирата...
Съветски специалист: Научихме българите на атомна енергетка и да замезват рац с бирата. А те им викаха „водни хлебарки”. Да ловиш раци до АЕЦ – Козлодуй е почти неприлично – заради асоцацията раци-радиация – но е убийствено удобно и вкусно.
През 2006 г., с четири работещи блока, АЕЦ доближи най-високото си постижение, като даде на енергийната система на страната 19 493 219 MWh или 42,6% от произведената в страната електроенергия.
Дори само с два работещи 1000-мегаватови блока (от началото на 2007 г.) централата запазва своята роля на най-голяма генерираща мощност.
Знаете ли защо повечето руски спецалисти в АЕЦ – Козлодуй са били с бради? За да си бършат пръстите в тях при ядене на раци – по онова време и салфетките са дефицит...