Шест пъти повече са глобените за шофиране в аварийна лента през 2017 г. в сравнение с миналата, сочат данни на Пътна полиция.
Това се дължи на факта, че от началото на тази година се наказват и онези, които са спрели в аварийната лента, без автомобилът им да е повреден. От 1 януари до 4 септември 2017 г. са издадени 211 фиша и 24 акта. За същия период миналата година са издадени съответно 31 фиша и 18 акта, съобщи НТВ.
Близките на загинали при катастрофи в аварийната лента обаче искат още промени. Една от тях е създаването на единен орган за пътната безопасност. През юли обединилите се около тази идея пишат писмо до премиера Бойко Борисов с молба за среща по темата. То обаче е прехвърлено към МВР по компетентност. А вътрешното министерство все още не е дало никакъв отговор.
Войната с войната по пътищата трудно може да се спечели, признават експертите. Но пък са категорични, че начини да се намалят жертвите има. През септември трябва да стане ясно дали депутатите ще гласуват крутите наказания за шофиране в аварийната лента, които бяха приети на първо четене в края на юли. Те предвиждат отнемане на книжката за три месеца и глоба в размер до 1000 лева. За бъдещите шофьори се предвижда и по-висок образователен ценз - завършен 10-и клас.
Към този момент на практика наказания за нарушителите в аварийната лента няма. Глобяват ги по текст за неправилно навлизане в платното, като санкцията е между 20 и 100 лева.