Прие се общините с финансови задължения да бъдат редовно подпомагани от държавния бюджет. Доста общини са го закъсали и вече не могат да се оправят сами, а има и корупционни рискове. Това коментира пред Фрог нюз финансистът Румен Гълъбинов.
Кметовете трупат непрозрачно задължения и след това с парите на всички данъкоплатци се оправят дълговете. Това не е начин да се справим с корупцията и с лошите практики в общините. Няма и достатъчно информация за реалното финансово състояние на общините, както и на техните общински дружества. Задълженията на общините у нас продължават да растат, а лошото състояние на общинските бюджети е оправдание общините масово да вдигат данъци.
На много места се очаква покачване да има на такса "смет", средно с около 10%, а повечето общини се готвят за вдигане и на други местни данъци и такси. Малко са общините, в които няма корупция и се стремят да привличат инвестиции. За съжаление много кметове гледат да усвояват и присвояват еврофондове вместо да си фокусират усилията по привличане на инвестиции. Така остават съмненията за измами и корупция с общинските поръчки и имущество, а не се подобрява стандарта на живот в населените места. Привличане на много повече инвестиции и капитали, които създават работни места и доходи трябва да е приоритет на общинското ръководство. Всяка община е способна да се самофинансира, ако непрекъснато привлича нови инвестиции.