Владислав Горанов съобщи пред депутатите в бюджетната комисия, че бюджетът върви добре, а прогнозата за развитието на икономиката е по-оптимистична от очакваното – прогнозата е за ръст на икономиката около 4% за тази и следващата година. Той изрази мнението, че икономиката върви към прегряване и може да се наложи охлаждане. Това заяви пред Фрог нюз финансистът Румен Гълъбинов.
За прегряване говорим, когато растежът на икономиката надмине възможностите си, търсенето на стоки е повече от предлагането, което води до инфлация, задлъжняване и увеличение на държавния и частния дълг, бум на имотния и финансовия пазар – състояние, което трудно можем да определим със ситуацията в момента.
Ако погледнем показателите от последните години, може да говорим за плахо загряване, и то главно заради повече инвестиции по линия на държавни поръчки, но не и за прегряване. Инфлацията е около нулата и въпреки намаляването на безработицата и съживяването на пазара на труда, е твърде рано да говорим за устойчив растеж.
Статистически раздвижването води до повишение на заплатите, а оттам и на инфлацията. Но икономиката на България страда от недостиг на инвестиции и квалифицирана работна ръка и това е проблем, който се задълбочава.
Нека да има повече ефективни мерки на трудовия пазар, провеждане на съдебна реформа, подобряване на работата на държавната администрация, повишаване качеството на образованието и намаление на данъчното облагане (намаление на ДДС, диференцирано ДДС и отмяна на данък дивиденти), както и въвеждане на необлагаем минимум на доходите. И приоритет на икономическата ни политика да е насърчаване на инвестициите.
Ако има желание ефективно да се подпомогне развитието на икономиката ни, то поле за изява има в провеждането на структурни реформи и промени, които да доведат до устойчив растеж.