Международните инвеститорите влагат само 5% от средствата за проекти, които реализират в Румъния и България. Това сочат данни от ново проучване, цитирано от румънският вестник "Евениментул зилей".
В настоящия период хората, които се занимават с бизнес в Европа, избягват да инвестират в последните две членки на ЕС, сочат данните от изследване на "Делойт". Според него чуждите инвеститори са привлечени от страни като Полша, Чехия, Словакия и Унгария, но не искат да чуват много за Румъния и България, балтийските страни или страните от района на Адриатическо море.
Специалистите от "Делойт" са констатирали, че 79% от инвеститорите се концентрират върху Централна Европа, 8% са привлечени от страните от бивша Югославия. Други 3% проявяват интерес към балтийските страни.
Фондовете, които вече са в региона, са запознати много добре с реалността. За международните инвестиционни фондове България и Румъния все още са изправени пред големи проблеми. Общото впечатление е, че инвестициите в региона са твърде рисковани, факт, който в сегашния момент не е предимство, така, както беше в предходни години.
Една от основните причини за намаления интерес е свързана с ускореното разваляне на икономическия климат. Към това може да се добавят и твърде високите очаквания на търговците по отношение на цените, които са много по-големи, в сравнение със страните в Централна Европа, е мнението на Кристиян Наку, зам. председател на регионалния инвестиционен фонд Enterprise Investors.
Експертите отбелязват още голямото разминаване между търсенето и предлагането на местния пазар, които не е изключено да останат блокирани. Те не виждат възможност да бъдат реализирани големи сделки по-рано от следващата година.
За разрлика от България и Румъния с по-голямо доверие се ползват Полша и Чехия. Причината е, че страните са приели и приложили навреме реформи и адекватни мерки за сегашната икономическа ситуация. Словакия също има преимущество, след присъединяването си към еврозоната, което придава на страната стабилност и предвидимост.