Страните членки на Европейския съюз се готвят да се споразумеят в понеделник за забраната на бизнес отношенията със Северна Корея, част от нов пакет санкции за изолирането на Пхенян заради неговите ядрени и ракетни програми, съобщава ”Ройтерс” и Нюз. бг.
Практическото въздействие на мерките вероятно ща бъде предимно символично: Брюксел ще наложи петролно ембарго и забрана на европейски инвестиции, но така или иначе ЕС не продава никакъв суров петрол на Северна Корея, а европейските компании нямат сериозни инвестиции там.
Севернокорейските работници в ЕС, които според Брюксел са около 400 главно в Полша, ще бъдат изправени пред по-нисък лимит на количествата пари, които могат да изпращат вкъщи, а работните им визи няма да бъдат подновени след изтичането им.
Мерките, които ще бъдат одобрени от външните министри на ЕС в Люксембург, отиват по-далеч от последния кръг многостранни санкции, наложени от Съвета за сигурност на ООН.
"Севернокорейците изглеждат незаинтересовани от участието на ЕС като мирен посредник", изтъква дипломат от ЕС, като добавя: "Севернокорейците искат директни преговори със САЩ, но президентът (Доналд) Тръмп го изключи."
Санкциите ще включат още трима висши държавни севернокорейски служители и шест компании към черен списък, забраняващ им да пътуват на територията на ЕС и замразявайки активите им. По този начин общо санкционираните севернокорейци стават 41 души, както и 10 компании. Отделно санкциите на ООН удрят 63 души и 53 компании и институции.
"Мобилизираме всички средства, които бихме могли да използваме, за да опитаме да накараме КНДР да промени поведението си", посочи официалният представител на ЕС.
Въпреки че ЕС не изнася суров петрол за Северна Корея, неговата цел е да принуди други страни да забранят износа на петрол, едностранно или в ООН. Съветът за сигурност на ООН през миналия месец ограничи вноса на суров петрол в Северна Корея, но Китай и Русия се противопоставиха на пълната забрана
Дипломати коментираха, че ако Пхенян изстреля още ракети, ЕС би могъл да обмисли налагането на санкции на фирмите извън ЕС, които правят бизнес с Пхенян, както сториха САЩ.
Подобни "вторични санкции" обаче се нуждаят от ясни доказателства, за да се избегнат юридически предизвикателства, а Общността не иска да разгневи Китай, негов голям търговски партньор, удряйки китайски граждани или компании.