Слага се началото на една Балканска група, съставена от държави в региона. Това заяви председателят на Народното събрание Димитър Главчев в съвместно изявление с председателя на Камарата на депутатите на Гърция Николаос Вуцис.
Европейската перспектива за Западните Балкани е основен приоритет на българското председателство. Балканските въпроси ще получат една добра проекция в София. Казахме, че разчитаме на помощта на Гърция, която вече е била председател на Съвета на ЕС и съм благодарен на уверенията на председателя Вуцис, че ще получим такава, заяви Главчев.
„Двамата установихме, че благодарение на срещите, които напоследък са по инициатива на ръководителите на държавата – премиерите на Гърция и България, както и премиерът на Румъния, всъщност се слага началото на една Балканска група. Заедно с европейската перспектива на Западните Балкани, която е основен приоритет на бъдещето Българско председателство на Съвета на ЕС, може да се каже, че това е ядрото на бъдеща Балканска група“, подчерта Димитър Главчев, цитиран от БГНЕС.
От своя страна председателят на Камарата на депутатите на Гърция Николаос Вуцис отбеляза, че с течение на годините страната има много положителен опит в ЕС, но също и негативен през последните години, в които Гърция се намира в условия на финансов контрол от страна на европейските институции.
„Надяваме се, че догодина през август ще приключи този тежък период за страната ни. Ние се борим и се надяваме да постигнем една Европа, в която правилата, принципите и регламентите ще важат, не избирателно, а за всички. България и Гърция в нашия регион представляваме полюс на стабилност и човечност що се отнася до приемането на мигрантските потоци“, подчерта Николаос Вуцис.
„Важно преимущество на нашия регион е развиването му като енергиен хъб, който ще съчетава различни инфраструктурни проекти, с разширяване на различни видове транспортни коридори, каквито са шосейните връзки, речния транспорт и железопътните линии“, заяви той. От друга страна, според Николаос Вуцис, така наречената Балканска група трябва да бъде лост за задвижване в рамките на ЕС на демократични принципи и равнопоставеност.
„Не става въпрос за затворена регионална група, както се случва с други такива групи. Пътят за Македония е отворен и ще има подкрепата на Гърция за бъдещо включване в ЕС при положение, че се изпълнят всички критерии“, допълни Николаос Вуцис.