Смяната на началника на НСО се превърна във военнополитически и държавен акт. Нещата са сериозни. Обикновено слухът се оказва истина. Става въпрос за петия човек в държавата по йерархия в държавата. Но е най-влиятелният генерал в държавата. Това каза бившият подполковник от НСО Николай Марков, коментирайки смяната на началника на НСО ген. Антонов.
По-голям е проблемът за визионерството на спецслужбите и специално на НСО. С всеки нов президент има хора с контакти в политическите среди, които генерират в него внушения за смяна. Те искат НСО да е пряко под влиянието на новия прездент. Позицията на началник НСО е най-лесният начин да сложиш генералски пагон, без да си го заслужил. Ако трябва да има смяна, трябва да има мотиви за това, смята той.
Позицията на началник на НСО е политически акт. Затова там не попадат визионери, които да знаят какво да правят. Антонов се справи най-малко от всички, които са били. В полицията не попадат на ръководни постове реформатори. Тази служба не трябва да е военизирана. Самата същност на НСО е сгрешена, посочи бившият служител на НСО.
Смятам, че Тодор Геребенаров /б.р. спряган за поста/ има качество, но ще попадне в юридически проблеми, защото идва от полицията. Плевнелиев направи Антонов началник през хипотеза завойна и бе произведен в чин генерал. Нрмално ли е един цивилен човек да стане за един ден генерал? Това са армейски генералски звания. НСО е военизирана служба. Нейният началник е влиятелен, обясни той.
Логично е да има смяна на началниика на НСО,но начинът, по който се прави, е непочтен, категоричен е Марков.