НОВИНИ


Хвалбата на Борисов и истината за върнатите в клас ученици

2 4709 27.10.2017
Хвалбата на Борисов и истината за върнатите в клас ученици

Учителки обикалят с валериан в чантата из етномахалите по къщите на необхванати в училище деца.


"Пихме успокоителни още първия път, защото ни посрещнаха с камъни", разказа преподавателка, която със своя колежка е разпределена да дири деца в Аджисан махала, цитирана от "Марица".

Това е същността на създадения тази година официално механизъм за обхват и задържане в училище. Той предвижда екипи с участието на учители, социални работници, полиция, община да работят по казуса на всяко дете, което е в училищна възраст, но не е записано в учебно заведение и не ходи на занятия. Премиерът Борисов в типичния си стил дори се похвали публично: "Върнахме 10000 деца в училище".

Данните, които различните институции събират, включително посещавайки семейството на адреса, трябваше да се попълват в електронен профил на детето. Идеята бе така всички институции да имат обща база данни, която да ползват и допълват, за да се работи комплексно от различните ведомства по всеки отделен случай.

Учителки от екипите за обходи на терен от район „Централен” обаче разказват, че в действителност само те ходят по къщите. В този район, където попада Аджисан махала, подадените от системата на ГРАО деца са около 1500. Списъците идват на порции по 100 и учителките имат ангажимент да ги обходят. С нас няма полиция, нито социални, сами сновем из къщи-катакомби, описа една от преподавателките.

Тя добави още, че констатираното по време на визитите не се попълва на място с лаптоп в електронната система, както беше при посещението в „Столипиново”, в което лично през септември се включи и министърът на образованието Красимир Вълчев. Нямаме акаунт за системата, нито таблети, обясняват жените на терен. Попълвали на ръка хартиени протоколи, данните от които после ръководителят на екипа въвеждал в електронните профили, твърди тя.

До момента не е намерено почти нито едно дете на посочените адреси в Аджисан махала. Няма ги и родителите. Най-често хора, които твърдят, че са съседи, обясняват, че семейството е в Германия. Жените намерили само няколко баби на издирвани деца, които също обяснили, че внуците са в чужбина. Такива казуси има и сред българските семейства. В списъка с необхванатите попаднало детето на треньор, който заминал на работа във Франкфурт.

От областната управа увериха, че ще се обърне внимание върху стиковането между службите, защото междуинституционалната работа е една от основните цели, заложени в механизма. Ще се направи и проверка по какъв начин се обработват данните, след като бъдат събрани. От общината поясниха, че се избягва масово ходене по адреси на големи групи експерти от различни ведомства, тъй като това прави хората от малцинствата мнителни и постига обратен ефект.
Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама