Денят на Вси Светии се отбелязва в нощта срещу 1 ноември по цял свят, но е изключително популярен в САЩ, Великобритания и Ирландия. Тържествата датират от дълбока древност, като се смята, че празникът е измислен от келтите.
Те са празнували своята Нова година на 1 ноември, като са вярвали, че в нощта срещу Нова година се отваря границата между мъртвите и живите и сенките на починалите през изминалата година навестяват земята. Те търсели живи тела, в които да се вселят.
За да се предпазят от сенките, хората гасели огъня в огнищата и се опитвали да изглеждат колкото се може по-страшно - обличали животински кожи и глави, надявайки се да изплашат привиденията.
В това отношение той е доста сходен с кукерството, където присъстват същите атрибути - маски с рога и зловещо изражение, животински кожи като целта е гонене на злото.
На духовете оставяли храна, за да се нахранят и да не настояват да влизат в дома им. А самите жители се събирали около огньове, запалвани от жреците.
По традиция децата носят страшни костюми, тиквени фенери и обикалят съседите си, като искат бонбони и сладки с предупреждението, че ако не получат такива ще им "изиграят номер".
Денят на Вси светии в западната християнска традиция е утвърден от папа Бонифаций IV в 853 г., в чест на всички християнски светци и мъченици.