Занимавам се с филологически науки, с езикознание, може да се каже, че това е будителство в наше време. Но състоянието в повечето институти на БАН е печално, унизително и плачевно. Това казва за Фрог доц. Ана Кочева от Института по български език към БАН след поредния протест на учените в София.
Не е за вярване, но по отношение на заплащането сме най-долу. Не говоря за съпоставки с колегите ни от чужбина, защото става дума за несъпоставими величини. Говоря за другите професии, които вече са далеч напред. Трагично е, но науката винаги е на опашката. А трябва да води, да е на първо място, смята тя.
Преди година от властта ни посъветваха да предлагаме продукцията си на пазара, като стока и да очакваме, че ако е конкурентна, тя ще се продаде. Само че нашите книги, справочници, статии и студии не са плод и зеленчук. Науката е надстройка, тя трябва да бъде обгрижвана сериозно, специално, дългосрочно и визионерски, категорична е доцент Кочева.
Много ми се ще обществото ни да се сеща за будителите си повече от веднъж годишно, на 1-ви ноември, и да проумее, че това не е просто поредният ритуал по издигане на националния флаг и тържествена смяна на гвардейския караул, посочи още ученият.