От много време учените от престижния институт "Карнеги" във Вашингтон силно се вълнуват от необикновените качества на сладководните зелени водорасли Хлорела, пише в. "Дейли телеграф".
Оказва се, че те притежават редки свойства на чудотворна храна. Съдържанието на двойно повече белтъчини от спанака, 38 пъти повече от соята и 55 пъти повече от ориза, жизненоважни витамини, минерали и още 9 незаменими аминокиселини, прави зелените водорасли вълшебна добавка към традиционните храни.
Похапването на Хлорела води до увеличаване на енергията и улесняване на храносмилането. Особено полезна е в борбата срещу депресията. Стимулира имунната система у болни от рак и намаляват симптомите при синдром на раздразненото дебело черво (СРДЧ). Освен това чудотворната храна топи телесние мазнини, понижава кръвната захар и помага на страдащите от диабет тип 2
Хлорелата е открита от холандския ботаник и микробиолог Мартинус Вилем Байеринк през 1890 години. Среща се в реките и езерата на Югоизточна Азия и Австралия. Дълго време се изучава от германски специалисти като възможен източник на протеини, които са жизнено важни за човешкия организъм.
След Втората световна война има идея водораслите да се използват като евтина храна, но тя не успява да се наложи практически. По-късно НАСА изследва Хлорела като храна за астронавти, която може да се отглежда на борда на космическите станции, отново залагайки на изключителните свойства на зелените сладки водорасли.
Новите изследвания препотвърждават ползата от приемането на Хлорела, като полезна храна за човека. Те доказват, че тя стимулира развитието на пробиотични бактерии, а клетъчните стени на водораслите абсорбират токсини и повишават тонуса, освобождават от стреса, действат благотворно на физическото и психическо здраве.