България не е свършила нищо съществено от последния мониторингов доклад на Европейската комисия, публикуван днес. Въпреки че представители на управляващото мнозинство побързаха да определят доклада като най-положителният в досегашната история, то след неговия прочит не откриваме нищо такова.
Традиционно от Европейската комисия хвалят подетите инициативи за съдебна реформа и борба с корупцията по високите етажи на властта. В заключението на анализа им обаче става ясно, че не е свършено нищо съществено по тези теми.
В доклада експертите от ЕК дават за пример приемането на промените в Закона за съдебната власт, които предизвикаха напрежение в българските професионални среди и гражданското общество. Въпреки, че най-спорните от текстовете били отпаднали, някои от приетите изменения са били критикувани за това, че могат да накърнят независимостта на съдиите.
Изборът на нов състав на ВСС също е посочен като пример за половинчата работа. Изборът на парламентарната квота бил приет с голямо мнозинство в Народното събрание, но това оставило впечатление за предварителна договорка между БСП и ГЕРБ, което хвърлило сянка върху избора на новия състав.
За продължаването на съдебната реформа се посочва, че България е предприела стъпки по осъществяването й, но тепърва ще се види дали тези инициативи ще бъдат приключени и трансформирани в ясен план за действие.
Относно борбата с корупцията по висшите етажи на властта, от Комисията посочват, че редица ключови препоръки и инициативи още не са приети, което е недостатък.
Като цяло изводите са, че мониторинговият механизъм за наблюдение ще продължи да съществува и през 2018 г., като никъде не се посочва изтъкнатото от управляващите намерение той да приключи да съществува тогава.