Историческото си развитие българите са имали национални идеали, които не са се осъществили - националното обединение на българите и последвалите ги войни за обединение, промените след 1989 г, които обаче бързо са се превърнали в разочарование, заради непостигнатата цел. Това заяви в словото си на празинка на СУ ”Климент Охридски” ректорът проф. Анастас Герджиков.
Приемането ни в НАТО и ЕС е станал новият идеал на българите, като целта тогава е наречена цивилизационен избор. Проф. Герджиков отбеляза, че този път усилията ни са се увенчали с успех и членството ни в НАТО и ЕС са факт и икономическият ни просперитет е видим.
"Защо българинът продължава да е нещастен? Защо не вижда пътя към храма?", попита в словото си ректорът на СУ. Имаме нужда от нов национален идеал, който да ни обедини и от ново духовно възраждане, беше категоричен проф. Герджиков. Той сподели, че когато е заявил това пред читалищни дейци, те са го гледали скептично.
По този повод ректорът на Алма Матер отбеляза, че подозрителността и примирението не са черти от нашия характер. А много от приеманите черти от характера за наши недостатъци, са всъщност черти у всички балкански народи. Изразът "българска работа" не е само наш и не бива да битува в съзнанието ни по този начин, защото съществува и изразът "гръцка работа". Затова и песимизмът може да бъде преодолян и не е наша специфична черта. Трябва да намерим новата обща цел, която да обедини нацията, заяви проф. Герджиков.
Тя трябва да включва уважение към традицията и автентична европейска идентичност, национално самосъзнание, превръщане на България в престижно културно и духовно присъствие.
Във формулирането и изпълнението на този идеал СУ е призван да играе ключова роля, подчерта проф. Герджиков. Той призова всички да работят с младите хора, за да се превърне понятието българска работа в синоним на нещо хубаво и сътворено с дарба.
Проф. Герджиков призова да се работи и за завръщане на българите от чужбина и интелектуалците да поведат България към духовно и икономическо Възраждане.