Комисията по правни въпроси към Народното събрание изслуша главния прокурор Сотир Цацаров. Въпросите, които бяха зададени на Цацаров, отразяваха актуалния през последните няколко седмици диалог между ГЕРБ и БСП, съобщи БНР.
БСП се интересуваха от въпросите за приватизацията и давността и евентуална промяна в Конституцията. ГЕРБ зададе още веднъж своя въпрос за приватизацията на "Техноекспорт" и участието на Корнелия Нинова в този процес.
По отношение на това колко приватизационни сделки могат да бъдат отворени, ако бъде променена Конституцията, така че да се премахне давността, отговор нямаше. Има статистика, която се събира в архивите на Прокуратурата като текстове от Наказателния кодекс, които могат да бъдат приложени към приватизационни сделки. От тях става ясно, че от 2004-та до 2017 година около 700 преписки и проверки в прокуратурата са за приватизация. Не стана ясно обаче каква е съдбата им.
При проверка, направена през 2016 година, с доклад на ДАНС до тогавашния премиер Бойко Борисов, където са били изгорени близо 20 приватизационни сделки, част от които са и "Софарма", "Дамяница" и други, е констатирано, че е изтекла давността.
Пред журналисти главният прокурор коментира, че ако се тръгне към промяна в Конституцията и тя бъде реализирана, то тогава нямаме еднозначен отговор към момента за колко дела ще става дума. По някои от приватизационните сделки не е работено изобщо.
Според проверка, направена през 2017 година, става ясно, че по "Техноекспорт", където Корнелия Нинова е имала акции, няма данни за престъпление и има изтекла давност, но питането е свързано само с тази приватизационна сделка и не е персонално по отношение на Нинова.
Възникна и въпросът за стената около границата с Турция. Скоро ще стане ясно дали ще се стигне до повдигане на обвинения, тъй като събраната информация по линия на финансовия контрол и по линия на ДАНС е станала причина за прехвърляне на материалите по делото към Специализираната наказателна прокуратура.