Всяко изявление за отмяна на международни договори и промяна на граници е повод за притеснение. Това коментира вицепремиерът Красимир Каракачанов по повод искането на турския президент Реджеп Ердоган за ревизия на Лозанския договор, в светлината на защитата на правата на мюсюлманското малцинство в Западна Тракия.
На въпрос дали трябва България да излезе с официална позиция по случая, Каракачанов настоя, че едва ли има политическа партия у нас, която да се съгласи, че някой може да претендира за промени на границите и отпадане на международни договори, които гарантират суверенитета. Позицията на всички трябва да е еднаква, но питайте ДПС, допълни той.
Защо Ердоган припомни Лозанския договор? Вижте какво представлява той:
Лозанският договор слага край на войната между Гърция и Турция. В тази война турците изтласкват гърците от Мала Азия. Мирният договор се подписва от част от победителките в Първата световна война. САЩ обаче не подписват този договор.
В договорът има раздел, в който се уреждат правата на малцинствата. Турция поема задължения по отношение на немюсюлманските малцинства на нейна територия. Тя дава гаранции за равенство пред закона, право на собственост и сдружаване, езикови права и др.
Договорът определя границата между България и Турция, макар България да не е страна по него. В тази си част той просто повтаря Ньойския договор.
Политиците за Ердоган: Провокация и опит за прекрояване на границата
Историци обръщат особено внимание на факта, че договорът урежда и границите на Турция с днешен Ирак. Според експерти възможно е президентът Реджеп Ердоган да се надява да присъедин и част от тази държава, която преди това е била в Османската империя.
Според Лозанския договор някои острови, които са само на 10 км от турския бряг, се дават на Гърция. Има информация, че в шелфа около тях има находища на газ, което вероятно също е повод за Ердоган да повдига темата за Лозанския договор.