„Турският президент добре се е сетил за Лозанския договор, но не е ли добре да погледне и към предхождащия го Севърски договор, където Турция щеше да я има като държава само в Анадола?” Това пита историкът професор Пламен Павлов.
Според този договор Западна Мала Азия остава в Гърция – районът Измир остава извън Турция. Вземат й Константинопол, и Източна Тракия, правят се арменска и кюрдска държави. А и ние щяхме да си запазим Западна, т.е. Беломорска Тракия.
нес апелът на Ердоган да се ревизира Лозанският договор, е за да се извлече полза за Турция. На практика той призовава да се оспорват правата върху островите в Егейско море и над Западна Тракия. Типично за неоосманския подход на Ердоган, обяснява още професорът пред 24 часа.
Гърците губят войната с Турция и гръцкото население е прокудено, а арменците плащат с кръвта си в масовите кланета след загубата. В момента съществена част от мюсюлманите в Западна Тракия са от български произход. А там сега има проникване на турски капитали и туристи, което е признак за турски интерес към тази съседна на България територия.
Не е добре тези претенции на Ердоган, макар и според мен да блъфира, да не бъдат вербално поне санкционирани. Защото днес ние говорим за Западни Балкани, за интеграция, а той с подобни изказвания ни намеква за Осменската империя. На пръв поглед Лозанският договор не засяга България. На евентуална промяна на днешното положение би дестабилизирала целия район и в частност България, каз още професорът.