НОВИНИ


Ламбо разплака всички: Ако 3-4 години съм в ремисия, аз не знам Господ какво ще каже след месец-два

0 4852 14.12.2017
Ламбо разплака всички: Ако 3-4 години съм в ремисия, аз не знам Господ какво ще каже след месец-два
Стефан Данаилов

Силни критики срещу мораториума върху новите лекарства изказаха от опозицията в лицето на БСП и ДПС, които подкрепиха ветото на президента.


Според депутата от левицата и хематолог проф. Георги Михайлов посочените цифри от бюджетната комисия са абсолютно логични на фона на революцията в света на клиничната медицина и отриването на нови терапии.

 

 „Това е успех на човечеството и България до момента е полагала усилилия, независимо от правителство и управляващи, да даде възможност за достъп на българските пациенти“, подчерта той. Проф. Михайлов изтъкна, че мораториумът ще засегне между 2,5 и 4% от общите разходи за лекарства, залегнали в бюджета на НЗОК за догодина. „Ако ние приемем тази хипотеза и направим тази временна бариера, какво ни очаква през 2019 г. -  още повече молекули, защото медицината ще продължава да се развива“, заяви още той, цитиран от Zdrave.net. „Коледа идва, хората взират поглед в бъдещето, нека не си слагаме този грях на душата, а да им дадем тази възможност“, призова депутатът от левицата.

 

 

Колегата му доц. Георги Йорданов беше катгоричен, че дебатът за мораториума засяга правото на живот и надежда на хората. Той изтъкна, че с мораториума на практика на хората се казва по циничен начин на хората, че трябва да се справят сами, защото касата не може да заплати лечението им. Той заяви още, че така или иначе иновативните лекарства навлизат у нас с две-три години закъснениe. „За всеки ще дойде ден на равносметка, на този ден няма как да не си спомним как сме гласували по ветото на президента. Съдникът ще бъдат не партийните централи, а нашата съвест“, коментира той. Йорданов не пропусна да отбележи, че с мораториума пациентите ще трябва да търсят лечение зад граница, за което в крайна сметка пак ще плати касата.

 

В дебатите се включи и представителят на левицата и актьор Стефан Данаилов, който в емоционално изказване призова депутатите да отхвърлят мораториума. Той изтъкна, че иска да заяви конфликт на интереси, защото е онкоболен и ще подкрепи ветото на президента. „Ако 3-4 години съм в ремисия, аз не знам Господ какво ще каже след месец-два. Явно тези химии, които са ми наливали през тези години, вече няма да действат и ще трябва да пробваме нови. Вие ще кажете, че имам пари и ще си купя. Аз имам, но тези хора, които нямат“, попита той. Данаилов предложи на депутатите да се „разходят“ из националната хематология и онкология, за да видят хората вътре, голяма част от които по думите му са млади хора.  Напомняйки на депутатите, че надали има човек, който да не е загубил близък от тази „мръсна“ болест, каквато е ракът, Данилов призова народните представители да сменят  политиката и да постъпят човешки и с разум.

 

Депутатът от ДПС и зам.-председател на парламента д-р Нигяр Джафер припомни, че от нейната политическа сила са искали отпадане на мораториума за новите лекарства, както и че приемат тезата на президента, че текстът противоречи на конституцията. По думите й мораториумът е признание за безпомощност и безсилие на институциите и администрацията за това, че тя не може да се справи с тренда за лекарства. „Това обаче не е проблем на пациентите“, категорична бе тя. Когато светът говори за персонализирана медицина, ние се опитваме да наложим отсрочка за харчене на средства, посочи тя. Според д-р Джафер решенията за ограничаване на растящите средства за лекарства са обективност в работата на комисията за оценка на здравните технологии, търсене на терапевтичен резултат, а не заплащане на молекули, въвеждане на гайдлайни по отделените фармако-терапевтични ръководства, гъвкаво договаряне на отстъпки, регистри на заболяванията, справяне с паралелния износ, въвеждане на електронна здравна система, както и санкции за фирмите, ако надхвърлят годишния обем на медикаменти, планирани за заплащане с обществени средства. В тази връзка тя припомни, че на болниците са наложени лимити и надлимитната им дейност не се заплаща.

 

Управляващите - срещу ветото

 

Защитата на мораториума естествено дойде от представители на управляващите. Председателят на здравната комисия в парламента д-р Даниела Дариткова неколкократно подчерта, че е нужен баланс в системата. Тя припомни и постоянно растящия разход за лекарства и отбеляза, че само за тази година преразходът е близо 100 милиона лева. Д-р Дариткова отбеляза и че в последните години не се използват всички механизми за регулиране на разходите на касата и заяви, че е нужно изпълнителната власт да се активира в тази насока. Ето защо според нея са нужни и подобни временни мерки като тази с мораториума над новите лекарства, които да доведат до балансиране на системата. Тя изтъкна, че всички доклади, касаещи българското здравеопазване, са в посока на липса на ранна диагностика и профилактика. Д-р Дариткова бе категорична, че е измамно да се твърди, че имаме нарушен достъп до лечение на онкоболни и изтъкна, че за следващата година са предвидени 300 млн. лева за иновативно лечение. Що се касае до факта, че част от засегнатите от забраната пациенти са такива с редки заболявания, тя призова МЗ да се върне към разговорите за това редките болести да станат обект на инвестиции от тяхна страна.

 

В дебатите се включи и заместник-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов, който също защити тезата, че въвеждането на мораториума ще осигури баланс в системата и ще позволи повече средства да се насочат към профилактика и диагностика. Според него Стефан Данаилов е бил „употребен“ в дебатите. В отговор Данаилов заяви: „Всякакъв съм бил, само употребен не съм бил. Употребен ми звучи като изнасилен. Никой не ме е викал тук, аз съм болен човек. Каквото и да говорите и да го крещите, няма да стане по този начин. Малкият жест, който очаквах, че ще се случи от вашата парламентарна група, явно няма да се състои, за което искрено съжалявам“, каза още той.

 

От парламентарната трибуна говори и депутатът от ГЕРБ Вежди Рашидов, който заяви, че надали в залата има някой, който да желае нечия смърт. Той посочи, че колкото и да се увеличи бюджетът на касата, има изтичане на средства. Пред депутатите Рашидов разказа за собствената си борба с рака, за която се е наложило да заплати 70 000 лв. за лечение в чужбина. По думите му „най-накрая имаме министър, който казва, че трябва да спрем течовете в здравеопазването и това е министър Ананиев“.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама