Един монарх и един бивш министър-председател, заедно със семейство Саркози стоят в основата на освобождаването на българските медици от либийския затвор. Хрониката на срещите помежду им подсказва, че без много шум, но с достатъчно настоятелност лса убедили Муамар Кадафи да вземе цивилизовано решение за тяхната съдба.
Малцина у нас обърнаха внимание на една новина, която световните агенции съобщиха през април тази година - в столицата на Катар Доха е създаден единен център за междурелигиозен диалог между християни, евреи и мюсюлмани под егидата на емира Шейх Хамад Бин Калифа Ал Тани.Същият, който се качва на престола след държавен преврат срещу собствения си баща. Представители в центъра са по трима души от различните религии. Целта е една - да се намери подходящ начин и да се спре явната вражда на религиозна основа, която в последното десетилетие придоби жестоки измерения. Много политолози предричаха и все още предричат Трета световна война, която ще пламне на религиозна основа именно между християнството и мюсюлманския свят. Също така заслужава да си припомним и един цитат на експремиера на Англия Тони Блеър - "Ако прочетете Корана, ще видите, че той е много ясна книга...там по един много добър начин са дефинирани напътстващите човечеството понятия любов и единство."
Къде е почти невидимата връзка между тези различни събития, факти и личности. На 30 май тази година президентът на Франция Никола Саркози приема в Елисейския дворец Шейх Хамад Бин Калифа Ал Тани. След срещата става ясно, че Париж гледа на Доха като на свой мирен и стабилен партньор в Близкия Изток. Една от обсъжданите теми е съдбата на българските медицински сестри и палестинския лекар. Без много шум и с подходящата за такива заплетени случаи дискретност, на Триполи е подсказано в прав текст, че следва да се намери разумно решение и че упорството на Джамахирията няма да доведе до никъде. В същото време на всеки българин му писна да слуша от родните политици какво ли не. Дали те са били достатъчно наясно, че нищо не е било в техни ръце, ще стане известно след време, но действително от гледна точка на настоящата ситуация, изглежда, че е било точно така.
Преди да сдаде властта на Даунинг стрийт 10 на Гордън Браун, премиерът Тони Блеър посещава Либия, като в същото време разговаря с Никола Саркози по телефона. Развитието на сложната и заплетена ситуация вече е ясно и е въпрос на време медиците да бъдат освободени. И се оказва, че няколко чужденци ще оставят името си записано със златни букви в най-новата българска история. Без да ни познават добре и като изключим посещението на Блеър у нас по време на Косовската криза, то се знае, че емирът на Катар е бил само веднъж на Балканите, когато е посетил Босна и Херцеговина. Ние не знаем почти нищо за емирството, което по територия е 10 пъти по-малко от нашата страна и там няма железопътни линии. Но си заслужава да научим повече, както за него, така и за Антъни Чарлс Линтън Блеър, най-младият министър-председател на Англия след 1812 година, единственият лидер на лейбъристката партия, спечелил три изборни победи последователно.
Някои презрително го наричаха "Пуделът на Буш" и "Губернаторът на 51-вия щат", но за нас той ще си остане като един далечен, но истински приятел, за когото дори не подозирахме, че е такъв. frognews.bg