ФАБРИКА ЗА КЛЮКИ


Туристи от цял свят окупираха селото на Дядо Коледа

0 6353 18.12.2017
Туристи от цял свят окупираха селото на Дядо Коледа
Twitter

През последните дни преди настъпването на Рождество туристи от цял свят се стичат в селото на Дядо Коледа – увеселителен парк във финландска Лапландия, където температурите падат до –15 градуса по Целзий.


Посетителите си купуват плюшени играчки и сувенири от скъпи магазини за подаръци, а брадат Дядо Коледа се радва на възхищението на стотици почитатели дневно през целия месец декември преди да отпътува на околосветското си пътешествие от долините на Финландия до небостъргачите на Ню Йорк и по-далеч, за да раздава подаръци, пише "Франс прес", цитирана от БТА Стиснали скиорски шапки в ръце, посетителите търпеливо се редят на опашка, за да получат кратка среща с "Joulupukki" – финската дума за Дядо Коледа, и възможност за снимка, която заплащат в твърда валута.

„Виждали сме и други Дядо Коледовци, но те не бяха истински. Казаха ни, че този е истинският”, каза Мери Глейдъл – 8-годишна туристка от британския Саутхемптън, която е дошла в увеселителния парк с родителите си, брат си и сестра си.

Местните хора вярват, че Дядо Коледа живее на тайно място сред заснежените борове на Северния полюс. Въпросът е – къде точно? От 2010 година насам столицата на Лапландия Рованиеми се обяви за „официалния дом” на Дядо Коледа. Разположено на няколко километра от града, Селото на Дядо Коледа е точно пред бензиностанция. Туристите бързат да прекосят Арктическия кръг, отбелязан с бяла линия, за да видят Дядо Коледа в дървената му къща с остър покрив. Но няма как да влязат в частното му жилище, защото Баба Коледа държи на личното пространство. В голяма приемна белобрадият старец седи в удобен стол до сандък, пълен с писма. Всяка година той има над 300 000 посетители – море от хора, което приема със смирение.

„Много се радвам. Не съм изтощен, но от време на време се уморявам”, казва Дядо Коледа. А как се възстановява? „Обичам да си подремвам. След петнадесет минути сън всичко се променя”, признава добрият старец. Японците Шизука Кавахара и Саки Итои са летели повече от 24 часа, за да прегърнат Дядо Коледа за няколко секунди – неповторим момент, запечатан със снимка, направена от елф. Цената на снимката тръгва от 30 евро. Снимането със собствен фотоапарат е забранено и би развалило магията на момента, казва завеждащият персонала в къщата.

След обиколка из магазина, който продава ръчно изработени лапландски емблеми и тонове сувенири, семейството се връща на площада в Селото, заобиколен от дървени къщи, а от високоговорители се носят коледни песни. В тази зимна страна на чудесата туристите могат да се повозят и в шейна, теглена от елени. Снежно „сафари” по маршрут от 400 м. струва 14 евро за дете и 18 за възрастен – екзотично преживяване за много чужденци, които откриват красотата на арктическите пейзажи, обагрени в розова светлина.

Температурата от минус 13 градуса по Целзий не обезсърчава решителните посетители, „опаковани” в скиорски костюми. Финският език ( suomi, или suomen kieli, още финландски език) е един от основните угро-фински езици, които са част от уралското езиково семейство. Той е един от двата официални езика на Финландия (наред с шведския) и е широко употребяван в Карелия. Говори се от около 6 милиона души във Финландия и съседните части на Швеция и Русия.
Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама