В края на миналия век онкоболните се лекуваха по-успешно отколкото сега. Това заяви ръководителят на Лабораторията по биофотоника на Института по електроника на БАН проф. Лъчезар Аврамов.
Той е номиниран за наградата за изключително високи научни постижения на ЕС "Декарт" през 2004 година за изследвания, свързани с диагностиката на онкологичните заболявания. Днес проф. Аврамов беше на среща с министъра на здравеопазването Кирил Ананиев. На срещата е обсъден мораториумът върху новите лекарства.
От гледна точка на науката са постигнати изключително високи постижения по отношение на разбирането що е рак, на механизмите на развитие на раковите тъкани, на взаимодействието им с различни видове агенти, а от гледна точка на клиничната медицина сме си на нивото от 70-те години. Основната причина е това, че още преди десетилетия химическата промишленост намери в това поле възможност за неограничени печалби и по най-различни начини се настани в лечението на рака до такава степен, че всъщност унищожи всички други методи, които са съществували до средата на миналия век и хората са се лекували по-успешно отколкото сега. Това са антитуморни ваксини, електромагнитни и магнитни полета, светлинни методи, обясни той пред БНР.
Когато се децентрализира доставката на лекарства, веднага се създаде пазарна възможност. А парите са като водата и електричеството – където има празно пространство, те ги зоемат. Изведнъж, след като на онколечението с десетилетия не се обръщаше никакво внимание, възникнаха десетки, предимно частни клиники, които се закачат за НЗОК и засмукват толкова, колкото могат, коментира проф. Аврамов.