При така наложеното вето на президента върху антикорупционния закон народните представители или трябва да се откажат от него, или да приемат изцяло нов закон. Ето защо те ще направят най-лесното – ще отхвърлят ветото.
Така коментира пред Фрог нюз адвокат Михаил Екимджиев искането за налагане на вето на държавния глава върху антикорупционния закон.
Народните представители няма да се съобразят с ветото на държавния глава. Интересен е въпросът дали всъщност президентът цели да вразуми закона или ветото е протоколно и ритуално действие, с което Радев показва принципното си разграничение от антикорупционния закон.
Ако след евентуално отхвърляне на ветото, бъде сезиран Конституционният съд с по-добре фокусирано, прецизирано и премерено искане, тогава бихме могли да очакваме вразумяване, хуманизиране и европеизиране на закона. Съдбата на антикорупционния закон ще се реши след евентуално решение на Конституционния съд и след неизбежното сезиране на Европейския съд по правата на човека в Страсбург.
Голяма част от критиките на президента са основателни, но не са достатъчно детайлно и задълбочено аргументирани. Липсват правни и логически акценти, като най-важните тези на Радев са маркирани бегло, на няколко реда, както и най-периферните му и несъществени аргументи.