Българското европредседателство вече е на дневен ред, но на какво точно сме председатели? За по-незапознатите с темата понятията Съвет на Европа и Съвет на ЕС се сливат в замъглен каламбур.
"Ние сме председатели на Съвета на ЕС или Съвета на министрите, както още е известен. Не сме председатели на Съвета на Европа. Истанбулската конвенция, например, касае Съвета на Европа", обясни европеистът Катя Христова-Вълчева.
M,eo "Денят ON AIR" тя отбеляза, че като председатели на Съвета на ЕС ние председателстваме реално заседанията на всички министри в Съюза и ресорите, за които те отговарят.
Тя посочи, че работата на Съвета на министрите може да бъде разделена на 3 формата: Заседания, на които се приемат закони, неформални срещи на министри, на които се поставят акценти по определени теми, и конференции.
"За 6 месеца трудно можем да очакваме да се приеме някой закон, който ние искаме. Държавата, която председателства, може да даде приоритет в дневния ред. Съветът на министрите е основна законодателна институция, но заедно с Европейския парламент. За да мине един закон, трябва да бъде приет и от двете институции. Може да наследим гласувания на закони от предни председателства, а нашите да ги наследи друг", уточни европеистът.