Повече от 60 млрд. лв са просрочените междуфирмени задължения у нас в резултат на финансовата криза. Това заяви Камен Колев, зам.-председател на Българската стопанска камара(БСК).
Ако до миналата година компаниите у нас са дължали просрочени задължения едни на други за около 100 млрд. лв, то кризата е променила нещата. По оценки на Стопанската камара тази сума е нараснала до 160 млрд. лева. За сравнение - това е около 2 пъти целия Брутен вътрешен продукт на страната.
Големият проблем е, че в тези условия на намален брой поръчки, значи фирмата произвежда, продава и доставя стоката и услугата, но няма насреща плащане в договорния срок. Така колелото се завърта - вие дължите и на вас ви дължат. Но, докато вие не си съберете парите, не може да върнете дълга. Едновременно с това приходите на компаниите, с които те са планирали да обслужват задълженията си, са намалели с 10%. Така фирмите се блокират една друга и създават опасност от верижни фалити. Това предполага да се мисли за ускоряване на процедури за събиране на вземания, за начини за продаване на тези дългове, коментира Колев.
В момента няма къде да се продават. Защото даже и вие да сте коректен, след като не ви платят, вие не може да се разплатите с вашите доставчици и контрагенти, тоест влизате в този кръг на междуфирмена задлъжнялост, каза още Колев.
Изходът от кръга обаче не е ясен. Според икономисти това е повишената производителност и ръст на икономиката. Те обаче зависят от това как фирмите се разплащат и така кръгът се затваря.