Критики от Брюксел и нестихващи антиправителствени протести - такава е ситуацията в Румъния.
Поводът - гласуван от правителството законопроект, който предивижда редица реформи. В основата на напрежението са 2 спорни точки в съдебната реформа - да бъде разрешено осъждани лица да са част от изпълнителната власт и създаването на специализирана прокуратура, която да разследва само магистрати.
"Правителството е съставено от хора, които си мислят, че могат да правят каквото си пожелаят, защото за тях са гласували мнозинството от гражданите. Те са демократично избрани, но сякаш не разбират същността на демокрацията. При демокрацията, най-важно е върховенството на закона. А те се опитват да променят това. Лидерът на Социалдемократическата партия - Ливиу Драгня все по-ясно демонстрира, че не вярва в евроатлантическите ценности. Партията обаче спечели изборите с голямо мнозинство и се ползва с широка подкрепа. Интересното е, че сред техните избиратели са както работническата класа, така и интелектуалци, които симпатизират на левите политики. Лошото е, че партията много се промени и в последните години залага предимно на популизъм", коментира пред БНТ проф. Думитру Борцун, политически анализатор.
Утре предстои да бъде гласуван третият румънски кабинет в рамките на седем месеца. Управляващите номинираха евродепутатката Виорика Дънчила за поста на премиер и ще бъде първият премиер жена в Румъния.