Лидерът на БСП Корнелия Нинова нищо не постигна с вота на недоверие. От самото начало беше ясно, че няма да може да събере достатъчно подкрепа – общо БСП и ДПС имат 105 народни представители, чиято численост е недостатъчна.
Това заяви пред Фрог нюз Петър Чолаков, главен асистент по политически конфликти в Института за изследване на обществата и знанието при БАН.
Вотът на недоверие бе проведен от Нинова, за да се хареса на собствените си избиратели. Тя отчиташе активност с искането за оставка на кабинета "Борисов 3".
Вотът мина незабелязано, защото беше изместен от темата за Истанбулската конвенция. БСП беше и продължава да бъде разделена по отношение на нея. ПЕС е с различна позиция от тази на Нинова, затова Станишев и Нинова са в конфликт. Вътре в самата БСП също имат различно отношение към Конвенцията.
Съзнателно беше пусната на БСП примамката за Истанбулската конвенция. Столетницата няма как да не се произнесе, тъй като нейният електорат е консервативен. Можеха да отработят дебата за нея много по-добре.
Кой печели от скандала с Конвенцията? Очевидно най-много капитализират тези партии, които се представят за защитници на консервативните ценности, на традиционното семейство, а именно популистката радикална десница.
Чолаков коментира и решението на КС за оставката на Делян Добрев като народен представител: „Случаят с Делян Добрев е куриозен. Той иска да си подаде оставката, но парламентарната група излиза с друго мнение. Не може зорлем някой да иска да го задържа в политиката. Оставянето му в ръководството на ГЕРБ е проблематично, то е в ущърб на управляващата партия. Ако Борисов е последователен, трябва да му вземе оставката”.