Председателят на Комисията за установяване и отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност Стоян Кушлев съобщи, че в комисията има постъпили данни за "необяснимото богатство" на висши политици.
Сигналите са подавани в прокуратурата. От там е започвано разследване, което в последствие разследващият прокурор прекратява.
За повече правомощия за Комисията за установяване и отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност, настоя нейният председателя Стоян Кушлев.Има нужда и от поетапно решение на този въпрос чрез законодателни реформи.
Кушлев настоя Комисията да може да проверява придобитото имущество и ако се наложи, то да бъде отнето, без да има присъда срещу проверяваното престъпно лице. В момента комисията започва същинската си работа след влязла в сила присъда. Кушлев иска комисията да може да отнема имущество и при тежки митнически и данъчни престъпления, тъй като това е едно от основанията за натрупване на незаконни облаги.
Според Стоян Кушлев комисията трябва да има разширени правомощия и по отношение на това кои престъпления да влизат в правомощията на комисията. Има много престъпления, които носят икономическа облага и сега на влизат в закона – като например престъпленията по служба, изнасянето на археологически ценности или компютърните престъпления. По тях в момента комисията няма правомощия.
Сред промените, предлагани от Кушлев са и да се проверява и отнема „необяснимото богатство" на извършилите престъпления по служба, включително и на министри и длъжностни лица с повдигнати обвинения.
Шефът на комисията настоя за ускорени съдебни процедури, тъй като в момента проблем е прекаленото протакане на делата.Като пример той посочи дело, водено от комисията, при което решението е дошло след 17 съдебни заседания, проточили се 3 години и половина.
28 дни са напълно достатъчни за ищеца и за ответника да представят доказателства пред съда, след което да следва решение, убеден е Кушлев.