Темата за Истанбулската конвенция отключи дебат, който нашето общество отлага с десетилетия. Оказва се обаче, че интересът към темата не е стопроцентов. Проучване на АФИС показва, че 38% от хората споделят, че не са осведомени за конвенцията.
Близо половината от включилите се в проучването смятат, че във вида, в който е внесена, Истанбулската конвенция не трябва да бъде ратифицирана. 15% отговарят, че това може да се направи, но с български тълкувания на текстовете.
Мнението зависи и от политическите ориентации. Привържениците на БСП отхвърлят Истанбулската конвенция - 41%, както и тези на Обединените патриоти - 40%. Този дял при вносителя ГЕРБ е 19%, а за ратифициране с тълкувания са 29% от привържениците на управляващата партия.
53% от пълнолетните граждани поне веднъж са чували за случаи на домашно насилие. Сред източниците в 32% от случаите са били приятели, 28% – случайни познати, в 19% – колеги, 17% – роднини и близки.
В София хората, които са чували за домашно насилие, са най-много – 60%. Делът им намалява с големината на населеното място и в селата спада до 48%. Универсална закономерност по света и у нас е, че престъпността в по-големите населени места е по-голяма. Личните мрежи за информация също са по-широки в по-големите градове. Жените по-често споделят такава информация от мъжете. Осведомеността е равномерно разпределена според демографски категории като възраст, образование и религия.
Според социолозите насилието се случва по-често при тези, при които член на семейството или лично са работили, или работят в чужбина – 66%. Логично става дума за временно прекъсване на личните връзки. При тези, при които домакинството се намира на дъното на подоходната скала (до 150 лв. месечно на член от домакинството) – 65%, както и при безработните – 63%. В домове, в които последната година член на семейството е губил работа – 70%; при тези, при които изплащането на заплатата на работещ член е било забавено - 73%; при тези, при които е съкращавано работното време – 76%.