По случай 140-годишнината от Освобождението на България на 3 март в Националния исторически музей (НИМ) откриват изложбата „Знаци на свободата и героизма”, посветена на Руско-турската освободителна война.
„Изложбата се състои от съвременна живопис на български и руски автори, фотографии, правени по време на войната, както и оригинални ценни експонати от фонда на НИМ”, разказа кураторът д-р Михаил Симов.
До момента експозицията е гостувала в няколко български града. Специално за изложбата НИМ експонира от своите фондове оригинални оръжия и предмети, използвани по време на Руско-турската война. Представени са основните системи огнестрелно оръжие на въоръжение в руската и османска армия по време на войната – руските пушки Крнка и Бердана и използваните от османците Снайдер-Енфийлд и Мартини-Хенри. Експонатите включват и хладно оръжие – кавказки шашки, руска драгунска сабя и турска парадна офицерска сабя.
Сред експонатите се открояват някои лични вещи на личности, свързани с войната като жезъла, принадлежал на граф Николай Игнатиев, дарен на музея от неговия внук. В една от витрините е поместена барутница-рог на осетинеца Николай-Дудар Караев, приятел на капитан Петко войвода, доброволец в българското Опълчение, участвал в боевете за Шипка и Стара Загора.