Държавният стълб на пенсионната система в България се намира в състояние на практически фалит. Това заявиха икономисти от Експертен клуб за икономика и политика /ЕКИП/ на пресконференция в БТА.
Според Георги Вулджев размерът на дефицита в пенсионната система е огромен - през 2007 г. е бил 1,5 млрд. лева, докато през 2018 г. в бюджета на фонд "Пенсии" е заложен дефицит от близо 4 млрд. лв., което е 262 процента дефицит в пенсионната система, натрупан само за едно десетилетие.
По думите му разходите за пенсии са най-голямото разходно перо в държавния бюджет. През 2016 г. разходите във фонд "Пенсии" формират 26,8 на сто от всички разходи в бюджета, което се равнява на 9,4 на сто от БВП. Вулджев счита, че ситуацията е толкова критична, че за работещите българи, които в момента са на по 20-30 години, най-вероятно няма да има пари за изплащането на техните пенсии, когато се пенсионират. Освен това всяка година година дефицитът във фонд "Пенсии" се налага да бъде запълван с трансфери от централния държавен бюджет.
Според него този проблем ще се задълбочава все повече, защото населението в България застарява.