НОВИНИ


Рекетират страховито лозарите

4 5507 16.09.2009
Рекетират страховито лозарите

Лозарите са в шок, изкупуват им гроздето на безценица.



Изкупните цени на гроздето тази година са подигравка жалват се лозарите от Бургаска област. Те са двойно и тройно по-ниски от миналогодишните, съобщи и Селим Иса – началник на Областна служба “Земеделие и гори”.

“Памидът се изкупува по 15 стотинки за килограм. Лозарите не могат да си покрият разходите, да не говорим за печалба. По-лошото е, че не се изкупува грозде”, обясни Иса. Успяват да продадат само тези, които са сключили договори и имат трайни отношения с винзаводите, допълни той. Дребните производители с по 5-10 декара лоза, та дори и с по 20 дка, които са пласирали продукцията си на случаен принцип, сега не могат да си намерят купувачи.

Сривът в цените е драстичен. Сорт „Шардоне“, който до миналата година се е продавал за 0,80- 0,90 лв./кг, а сега го изкупуват едва по 0,30- 0,40 лв. за кг.

Известният както в България, така и по света Сунгурларски мискет се търгува само за 0,15 - 0,20 лв./кг, а до миналата година килограмът се пласираше за 0,45- 0,55 лв./кг. Трябва да се има предвид, че цените паднаха и през 2008 г. спрямо 2007 г., напомни Селим Иса.

Освен поевтиняването на гроздето, удар по лозарите нанася и ниският добив
. Заради сушата реколтата е средно 470 кг от декар. Нормално добивът при масовите сортове е между 1000 и 1200 килограма грозде от декар, а при културните – от 500 до 800 кг.

„В шок сме. Само за резитба на декар за препарати се дават по 30-40 лв., като сложим орането, пръскането и охраната, не можем дори да си избием разходите”, оплакват се производителите. “На колене сме паднали пред винзаводите, само и само да изкупуват”, жалваха се бургаски лозари.

Винарските предприятия обаче също срещат сериозни затруднения с пласирането на асортимента си. “Три години да не изкупуват грозде, те ще имат продукция”, категоричен е Селим Иса. Винзаводите нямат реализация навън, което силно стеснява производството. С около 50 % се е намалил износът на поморийския завод "Черноморско злато", съобщи още преди месец и половина изпълнителният директор на предприятието Йордан Панайотов. “Вътрешният пазар се е запазил, но най-голямата ни болка е загубата на външния”, сподели той по време на празниците “Море от вино”. От друга страна, винарските предприятия си направиха свои лозови масиви, за да не зависят от производителите. “Ако гроздето остане неизкупено, лозарите могат да тръгнат да правят домашна ракия, но пък там ще ги ударят данъчните”, завърши мрачната картинка Селим Иса. (фактор online)
Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама