Фиктивните назначения на безработни на трудови договори в несъществуващи фирми са вероятно част от схема за доказване на персонал. Хипотезата изрази пред бтв Теодора Дичева от Главната инспекция по труда.
Тя посочи, че са имали случаи на назначени по 15-20 заварчици и вероятно това е целта на тези „работодатели” – да покажат, че при тях работят конкретен брой хора.
„Тази схема като ефект за гражданите е, че виждат трудовия си договор на монитор, той не съществува - няма трудово правоотношение, няма и действителен работодател”, коментира тя.
Прави се регистрация в регистъра на трудови договори за трудово правоотношение. И когато работник тръгне да получават обезщетение в бюрото по труда в регистъра виждат тази регистрация, че този човек работи. От 2014 г. има ред, по който проверяваме на такива фиктивни работодатели. По правна процедура служебно даваме информация и НАП прекратява регистрацията, уточни още Дичева.
Тя посочи, че прокуратурата трябва да установи откъде изтичат личните данни на засегнатите хора и препоръча да се извади ПИК и така всеки човек да следи какво се случва с данните му.