В най-свободния регион на света – Европа, журналистите са под най-голяма заплаха – за това предупредиха участниците в международната конференция ”Медийна свобода и плурализъм”.
Форумът е организиран от четири професионални сдружения от сектора: Европейската асоциация на издателите на вестници (ENPA), Европейската федерация на журналистите, Европейската асоциация на издателите на списания и Съюзът на издателите в България.
Полин Аде-Мевел, която ръководи балканския офис на "Репортери без граници" припомни убийствата и заплахите срещу разследващи журналисти и враждебната реч на политически лидери срещу репортери. Европа, където медийната обстановка е най-добра, е отбелязала най-голям спад, посочи тя, а четирите държави, които са се сринали с най-много места, са Малта, Чехия, Сърбия, Словакия.
Тя посочи и скорошното нападение срещу журналиста от Червен бряг Христо Гешов и заяви, че обяснението защо България е на толкова ниска позиция в индекса е просто – защото "Репортери без граници" непрекъснато получават информация от журналисти, които са възпрепятствани в работата си. Натискът върху тях е ужасен, каза тя. Българските власти не харесват индекса и анализа ни, но нищо не върви добре.
Заплахите към журналисти вече са нещо рутинно и ежедневно, каза Матайс Берман, съветник на представителя на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) по свободата на медиите. А е лесно да заплашиш журналист, чиято заплата е ниска, а условията на труд – лоши, пише още "Дневник".
Вербалното и физическо насилие вече не е фикция, то е тъжната реалност на ЕС, също подчерта изпълнителният директор на "Аксел Шпрингер" Марк Декан. Ако политиците детонират журналистите, ако ги нападат, задето вършат работата си, те дават зелена светлина за насилието – и точно това се случи в Словакия. На това трябва да се реагира с шум и възмущение, така че обществото да разбере, че някой е преминал границата, препоръча той,
С обещание за конференцията да стане ежегодна започна изказването си Валдо Лехари, вицепрезидент на Европейската асоциация на издателите на вестници (ENPA) (президент Карло Пероне). Той даде като пример медийната империя и издигането на Силвио Берлускони в Италия и посочи, че в Германия би било невъзможно един издател да притежава повечето вестници и да иска да бъде премиер. Но това не е регулирано със закон, каза Лехари, става въпрос дали обществото би приело подобно нещо, или не. Според него не са необходими нови закони в Брюксел срещу фалшивите новини или в Германия срещу речта на омразата, а да бъде създадена обстановка, в която медиите да могат да вършат работата си спокойно.
В Европа, която е люлката на цивилизацията, биват убити журналисти, каза Теодор Захов - съиздател на "Дневник" и "Капитал" и председател на Съюза на издателите. Той припомни още, че преди десет години в България е имало 17 национални ежедневника, а сега те са едва няколко и от тях "истински независим е само вестник "Сега". Всички други са контролирани и притежавани и това личи по редакционната политика.
По думите на Декан основният проблем на медиите е, че още няма устойчив бизнес модел за финансирането на онлайн журналистиката. Единственият значителен приток на финанси е от рекламата, а огромната част от тях отива в "Гугъл" и "Фейсбук", посочи той, като при това приходите отиват при тях, а издателите правят разходите за съдържанието.
Мотото на "Фейсбук" беше движи се бързо и чупи неща. Днес ремонтираме нещата, счупени преди десет години, каза Декан и предупреди, че още много ще бъдат счупени и след десет години може да няма много оцелели издатели, които да поправят грешките направени в наши дни.