Нова кампания за здравословно хранене започва Европейската комисия, част от нея е схемата за предлагане на плодове в училищата за учебната 2009-2010 година.
Предвиденото за България европейско съфинансиране по схемата бе увеличено и възлиза на 2 118 620 евро. Това е 75% от общия бюджет, необходим за прилагане на схемата в страната. Останалите 25% трябва да бъдат предоставени от националния бюджет.
Програмата ще обхване 320 634 деца на възраст от 6 до 10 години. Министерство на земеделието и храните утвърди и изпрати на Европейската комисия националната стратегия за прилагане на схемата през учебната 2009/2010 г.
Към стратегията експертите от министерството са направили и аргументирано искане за получаването на по-голямо финансиране от ЕС след преразпределянето на финансовите средства между държавите-членки.
Така определената за България помощ от 1 446 100 евро беше увеличена на 2 118 620 евро. Реалното прилагане на схемата „Училищен плод" в България се предвижда да започне след 1 януари 2010 г.
ЕК разпредели помощ за страните-членки, участващи в схемата, която е част от Общата селскостопанска политика на ЕС с решение от 22 юли 2009г. Системата е резултат на реформата в сектор „Плодове и зеленчуци" в ЕС, започната през 2007 г. с цел повишаване на консумацията на плодове и зеленчуци чрез създаване на навици за здравословно хранене сред децата в училищна възраст.
През април 2009 г. е приет и Регламент на Комисията, с който бяха определени подробни правила за отпускането на помощ по тази схема, а в края на юли тази година бяха приети и насоки на Европейската комисия във връзка с управлението на схемата „Училищен плод".
Бившият председател на Асоциацията на земеделските производители Ивайло Тодоров каза за медиите, че до момента не са водени разговори с представители на Министерство на земеделието и храните и не са предлагани оферти за количества и за цени.
Според него българските производители могат да предложат конкурентни за услугата цени и достатъчни количества..
Тодоров бе категоричен, че в кампанията трябва да се включат единствено български производители, защото в противен случай ще се субсидират македонски и гръцки земеделци.
Той разкри и името на новия председател на Асоциацията на земеделските производители, след изтичането на неговия мандат. Това е Христо Цветанов, който е поел поста от 23 септември. Цветанов е номиниран два пъти за млад фермер на годината и е бивш член на Управителния съвет на асоциацията.