В Гърция не са съгласни с името Илинденска Македония и това е очаквано, коментира пред БНТ историкът проф. Иван Илчев. Проф. Илчев, който е член на Съвместната българо-македонска комисия смята, че най-безболезненият вариант за име на югозападната ни съседка е Вардарска Македония - име, което и географски, и исторически отговаря на днешната република.
Според проф. Иван Илчев, гръцката реакция не е изненада. Аз не смятах, че са се споразумявали за подобно име. Досегашната практика на Македония беше да посяга с щедра ръка към миналото на Гърция, а сега са решили по същия начин да посегнат към това на България, което звучи нелепо, каза проф. Илчев.
Има естествено деление на Македония от края на 19 в., обяснява историкът. Македония се дели на Егейска, Вардарска и Пиринска Македония. Аз мислех, че в крайна сметка са се споразумели на Вардарска Македония, защото това отговаря действително на тази част от територията на Македония, която заема днешната Република и не навлиза в географските, историческите предели на съседните държави, коментира проф. Иван Илчев.
Тази година е един малък юбилей - 105 години, откакто в Македония се проповядва антибългарско съзнание. Истинско чудо е, че при това положение в Македония има немалко хора, които все още помнят своя корен, добави той. Работата на Съвместната българо-македонска комисия ще започне с разглеждане на български и македонски учебници по история, обясни проф. Илчев.