110 хиляди ученици от 7-и и 12-и клас се явиха на държавните изпити по български език и литература. Зрелостниците изтеглиха 24 вариант за матурата по БЕЛ. Вариантът беше генериран от над 11 милиона възможни комбинации рано сутринта в Министерството на образованието и науката.
За втора година изпитът на дванадесетокласниците се провежда в три модула, така че да се намалят възможностите за преписване и за изтичане на информация.
На последния въпрос на матурата по БЕЛ, по който зрелостниците трябваше да пишат интерпретативно съчинение, се падна стихотворението "Вяра" на Никола Вапцаров.
Възможните формулировки за последната задача от теста са 30. Те са измислени и до последно се знаят само от един човек, съобщи за БНР държавният експерт по български език и литература Александър Трингов.
В 10 часа днес започна и изпитът на седмокласниците, които решаваха 2-и вариант от възможни 3 варианта.
Първата част от изпита е тест с 25 въпроса, за които учениците разполагат с 1 астрономически час. Вторият модул е преразказ върху непознат текст в рамките на 90 минути.
Тази година седмокласниците трябваше да пишат текст върху откъс от романа "Седем хайдути и едно магаре" на Бранислав Нушич.
С този изпит децата кандидатстват и за гимназиите. Резултатите ще бъдат обявени до 6 юни.
Равносметката от изпита - хванати са минимален брой преписвачи, учениците са сравнително доволни от работата си. По данни на МОН днес са хванати едва 12 преписвачи. Те се опитали да използват мобилните си телефони.
Общо 110 000 ученици от 7-и и 12-и клас са решавали изпитите - над 55 хиляди зрелостници и над 57 хиляди седмокласници. За спазването на реда в залите са съблюдавали 10 000 квестори.
Междувременно МОН публикува верните отговори от изпитите.