Сред обсъжданите теми е проекта за модернизация на Българската армия, който беше одобрен от парламента тази седмица и с подкрепата на левицата.
Преди заседанието вътрешната опозиция в БСП изрази недоволство, че проектът е бил подкрепен от БСП, без тази позиция предварително да е съгласувана с Националния съвет на партията.
От БСП обявиха, че подкрепят идеята за модернизация и превъоръжаване на българската армия. Това обяви пред журналисти Атанас Зафиров, член на Националния съвет на БСП преди началото на пленума на партията.
Той е категоричен, че в партията няма вътрешна опозиция по тази тема. Плурализъм има в левицата, сега щели да се изслушват различните мнения.
Зафиров не смята за проблем усилията на партията да бъдат насочени към модернизация и превъоръжаване на българската армия. Той посочи, че задължение на всяко едно правителство, което управлява държавата е да направи така, че гражданите да бъдат добре образовани, да бъдат здрав и да получават необходимата доза сигурност.
"В това моментно състояние, в което се намира българската армия и въоръжените сили, те не могат да изпълняват конституционните си задължения", констатира той и допълни, че БСП трябва да бъде на висотата на тази позиция.
Критиките на левицата не били основателни, смята Емил Христов от ГЕРБ
Зафиров каза още, че левицата не трябва да бъде винена за това, че слага прът в колелото на модернизацията на българската армия и въоръжените сили, защото партията подкрепя тази идея. "От БСП подкрепяме тази идея, но си запазваме правото да следим за наличието на корупционни практики и механизми", предупреди той, цитиран от Нюз. бг.
Социалистът отбеляза още, че няма песимистични настроения в партията, а това, което се цели по думите му е БСП да бъде очернена и да се разиграе един сценарии, който да постави партията в неблагоприятна позиция.
Славчо Велков, който не е член на Националния съвет на БСП от своя страна коментира, че ще вземе отношение по военнополитическите аспекти и по конкретно инвестиционните проекти за модернизация на армията и въоръжените сили.
Велков обясни, че за себе си винаги е считал, че е конструктивна опозиция, защото мисли толкова за националната сигурност на България, колкото всички останали. "Националната сигурност е политика на защита на националните интереси и няма държава, която да не е изградила съвременна армия", констатира той.
На въпрос за какво ще се следи при по-нататъшните проекти на БСП, той заяви, че няма да оставят никого без непрекъснат диалог по отношение на придобиване на техника във връзка с проектите. Велков се закани, че всеки, който се опита да загърби националния интерес във връзка с личния, груповия или партийния във всички случай ще има много сериозни проблеми.
На свой ред депутатът от БСП Георги Божинов сподели, че сме свидетели на едно единство и борба на шума и тишината. Социалистът посочи, че един вицепремиер се бори срещу шума по морските курорти, а парламентарната опозиция се ангажира с шума в парламента. Други осигуряват тишината и спокойствието на управляващите, а ГЕРБ се занимава с шума около Българското председателство на Съвета на ЕС.
"Това статукво не ражда борба с противоречията, които дават развитие", констатира червеният депутат.
На въпрос как ще коментира работата на лидера на БСП Корнелия Нинова в последните две години, той заяви, че това ражда тишината в партията и не дава резултати засега.
Георги Гергов от своя страна заяви, че не подкрепя модернизацията на българската армия и въоръжените сили, защото групата на БСП е гласувала без
официално партийно решение. Той призова управляващите да се оправят с тези неща. Гергов се закани, че по време на заседанието ще попита и защо се осигуряват лични срещи с американския посланик.
На въпрос как оценява управлението на лидера на БСП Корнелия Нинова, той заяви, че този въпрос е субективен и по принцип не трябва да се задава.
"Партията не е в кондиция и трябва да се вземат много мерки, с които по-малко да се приказва, а повече да се работи", призова Гергов и добави,
че партийните структури са заспали.