„Уважаеми комисар Хоган, знаете, че не одобрявам намаляването на бюджета на общата селскостопанска политика“.
Така евродепутатът от Групата на прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП Момчил Неков се обърна снощи към еврокомисаря по земеделие Фил Хоган по време на извънредното заседание на Комисиято по земеделие в Страсбург при представяне на законодателните предложения за Общата селскостопанска политика /ОСП/ 2021 – 2027 г.
„Всички говорят, че бюджета на ОСП се намалява, заради миграционния поток. А в случая ние използваме парите от ОСП за предотвратяване на вътрешната миграция от селата към градовете. Реално с по-малък бюджет ние стимулираме точно този процес на миграция, а чрез ОСП ние можем да го спрем като даваме достойно подпомагане“, заяви Неков по време на изказването си.
Евродепутатът обърна внимание на комисар Хоган и останалите си колеги, че в новата ОСП липсват предложения, относно перспективите пред сектор „Пчеларство“. В изготвените текстове липсва предложението за финансова подкрепа в бъдещата ОСП за опрашването. “Факторите, които оказват влияние върху пчеларството са много и все повече пчелари се чувстват под пазарен и ценови натиск. Без адекватна подкрепа, секторът е застрашен и ще загубим богатството и разнообразието на пчелните продукти. За това ще направя предложения за промяна в това отношение“, коментира Неков.
Според плановете за бюджета на ЕС за 2021 - 2027 г. фермерите ще получат около 232 млрд. евро директна подкрепа, което е намаление от над 30 млрд. евро спрямо предходния седемгодишен бюджет. Общият бюджет за селскостопанска политика се предлага да бъде 365 млрд. евро, или с 5% по-малко в сравнение със сегашния.
Припомняме, че ЕК предложи намаляване на средствата за директни плащания с 0.7% за България, но други държави, като Естония, Литва, Латвия запазват или дори получават увеличение на директните плащания за новия програмен период.
Европейският парламент прие през изминалата седмица позиция, относно бъдещето на ОСП, в която настоява за увеличаване или в най-лошия случай запазване на сегашното финансиране на земеделските производители.