Тезата на холандския премиер за корупцията няма място в дебата за Шенген. „България трябва да бъде приета в Шенген с всички граници и страната ви има пълната подкрепа на Европейската комисия в тази посока. Не трябва да допускаме половинчати решения.“
Това заяви еврокомисарят по миграция и вътрешни работи Димитрис Аврамопулос на среща с лидера на ПЕС и български евродепутат Сергей Станишев. Двамата обсъдиха последните развития по присъединяването на България в Шенген, непосредствено след дебата в Европейския парламент с холандския премиер Марк Руте. Аврамопулос изрази категорична подкрепа за идеята на Станишев за доклад, който да поиска от държавите-членки незабавно решение за приемане на България с морски, въздушни и сухопътни граници. Това е поредната инициатива на евродепутата по темата Шенген, наред с дебата в ЕП през декември и конференцията на високо равнище в Хърватия миналата седмица.
„Високо оценявам подкрепата на комисаря, защото рядко можем да видим подобно единомислие между Комисията и Парламента по толкова политизиран и чувствителен въпрос. Надявам се, че с гласуването на доклада през октомври ЕП ще има силна позиция, която наред с подкрепата на ЕК може да бъде силен инструмент в ръцете на българското правителство, за да убеди скептичните държави-членки.”, заяви Станишев.
Президентът на ПЕС коментира и думите на холандския премиер Марк Руте пред Европейския парламент, който заяви, че България и Румъния трябва да се преборят с корупцията, преди да влязат в Шенген.
„Механизмът за сътрудничество и проверка, за който говори Руте, няма нищо общо с Шенген. Съгласен съм с него, че „сделката си е сделка“, но той бърка сделките – критериите за членство са ясни и те са изпълнени отдавна.“, категоричен е Станишев.
„За първи път холандският премиер излезе от рамките на дипломатичния тон и на практика официализира двойните стандарти спрямо нашата страна. Думите му силно контрастират с казаното от него в София през февруари, когато впечатлението беше, че Холандия има доверие на страната ни и последната преграда е осигуряване на подкрепа от коалиционните му партньори у дома. Очевидно, това е далеч от реалността.“, допълни той.
„За съжаление, въпреки заявката на правителството, че въпросът с членството ни ще бъде поставен до края на годината, днес България получи звучен шамар в Европейския парламент от премиера на Холандия и то в дебат за бъдещето на ЕС по време на Българското председателство. По всичко личи, че не сме успели да си върнем изгубеното доверие, което имахме при приемането ни в ЕС през 2007 г.“
„И все пак, Шенген остава национален приоритет за страната. Предстои ни много работа – би било добре всеки да свърши своята, вместо да продължаваме да чакаме правилния момент, който така и не идва вече 7 години.“