НОВИНИ


EС: До 2030 година трябва да спре употребата на палмово масло

2 4496 14.06.2018
EС: До 2030 година трябва да спре употребата на палмово масло

До 2030 г. трябва напълно да спре употребата на палмово масло в ЕС - едно от основните пера на вноса от Югоизточна Азия. Това решиха страните членки на ЕС, приемайки окончателно закона на ЕС, съобщи ”Дневник”. Параметрите са задължителни за реализиране.


Това е окончателно договореният вариант на закона на ЕС, в който се премахват и някои пречки пред малките производители на възобновяема енергия. Страните от Европейския съюз се договориха да увеличат в следващите 12 години дела на възобновяемите енергийни източници до 32% - с 5 процентни пункта повече от първоначалното предложение, но под нивата, за които настояваха някои правителства и Европейският парламент.

 

По данни на Националния статистически институт към 2016 г. делът на ВЕИ сектора в българската енергетика е бил малко под 19%. Приетите мерки имат за цел да помогнат на Европейския съюз да постигне към 2030 г. целта си да намали изхвърляните от човешка дейност парникови газове с поне 40% под нивото от 1990 г. Това е ангажиментът, поет от 28-те страни членки към Парижкото споразумение за климата, опитващо да намали глобалното затопляне до не повече от 2 градуса в края на века.

 

"Това е трудно извоювана победа в усилията ни да отключим потенциала на прехода на Европа към чиста енергия", написа в "Туитър" еврокомисарят по климатичните въпроси Мигел Ариас Канете.

 

Първоначалното предолжение на Европейската комисия бе за 27% дял като компромис, подкрепен и от страните членки. На срещата на енергийните министри в понеделник част от тях са настоявали за по-амбициозен показател, но той е бил отхвърлен от германския им колега Петер Алтмайер като непостижимо.

 

Много правителства говорят за климатични политики и преминаване към добив от възобновяеми източници, но не бързат да се разделят със замърсяващите елементи от енергетиката си, тъй като тя продължава в значителна степен да е зависима от въглищни и газови централи.

 

Въпреки това има включен компромис - през 2023 г. целите на ЕС ще бъдат прегледани отново с възможност да бъдат завишени. До 2020 г. целта на ЕС е за 20% дял на ВЕИ.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама