Измененията в Закона за здравното осигуряване предвижда в НЗОК да влезе по-голямо финансиране. За да може това да стане, се мисли за нужните промени в здравеопазването – оптимизацията в болничната помощ. Когато тази реформа се направи, ще излязат повече финанси, които ще влязат в здравеопазването.
Това обясни на кръгла маса, посветена на реформите в Закона за здравно осигуряване, финансовият министър Симеон Дянков.
По думите на Дянков така няма да се завишават някои медицински услуги умишлено от една или друга група лекари.
По време на кръглата маса лидерът на КТ “Подкрепа” д-р Константин Тренчев постави като сериозен проблем осигуряването на пациентите. По думите му всеки осигурен е пациент, но не всеки пациент е осигурен.
Според него каквато и реформа да се направи в здравеопазването, трябва да се има предвид, че тя ще се сблъска с 3 проблема. Единият проблем е, че над 1 млн. българи не плащат осигуровките си. Вторият е, че от НЗОК се източват пари за неизвършени дейности. А третият е, че една значителна част от парите на касата не се използват по предназначение. Парите от касата се плащат за дейност, а не за капиталови разходи, обясни той.
В отговор министър Дянков обясни, че в прокетозакона е записано остойностяването и заплащането на медицинската помощ да не се изработват от отдел в НЗОК, а от Икономическата агенция за анализи и прогнози.
С промените, които се превдиждат в него, ще се минимизира изтичането на пари от НЗОК, обясни Дянков. Той подчерта, че от сериозна реформа се нуждаят и клиничните пътеки, по които вече се работи.