Докладът за работа на КЕВР стана повод за поредните упреци между управляващи и опозиция в парламента. Стигна се дори дотам лидерът на ”Воля” Веселин Марешки да каже, че червената шефка Корнелия Нинова може да е станала депутат с купени гласове, защото прокуратурата обвини нейния депутат Манол Генов, че е плащал между 25 и 30 лева за глас на последните избори.
"Има ли тя право да е морален съдник и да стои тук при това положение", скочи Марешки.
Тя пък му отговори, че единственият съдник са избирателите, които са пратили в парламента нея и всички останали депутати.
Иначе соцлидерката поиска отговор от шефа на КЕВР Иван Иванов докъде е стигнало писмото на червените, подкрепено от 200 000 българи, за спиране на продажбата на активите на ЧЕЗ на дружеството "Инерком".
Той пък й обясни, че подписите имат значение само при референдум. Освен това писмото не съдържало никакви мотиви за спиране на сделката, а на всичкото отгоре нито един регулаторен орган в ЕС няма правомощия да се произнася предварително по сделка от частно-правен характер.
"КЕВР никога не е имала такова правомощие", настоя Иванов.
Отговорът му никак не се хареса на Нинова и тя го упрекна, че КЕВР отказа да спазва Закона за енергетиката и в частност последните поправки в него, според които регулаторът разрешава действия по разпореждане с дялове и акции, представляващи повече от 20% от капитала на търговски дружества, които са лицензирани за пренос на електроенергия, топлинна енергия и газ.
В закона обаче никъде не е посочено на базата на какво регулаторът ще разрешава или не такива сделки и дали правомощията ще важат за започнали преди приемането им процедури.
Въпреки това според Нинова тези изменения са основание КЕВР да се произнесе по сделката.