Пещерният водолаз Алекс Киров е категоричен, че децата първо трябва да бъдат захранени, за да възстановят своите сили и енергия, а чак тогава да бъдат обучени да се гмуркат.
"Хората, които са стигнали до загубената група, са с 35-годишен опит в гмуркането. Много по-различно е от любителското пещерно спускане. Има няколко души в света, които могат да стигнат до децата. Има много военни водолази, които са наистина големи професионалисти", уточни водолазът.
Той твърди, че на излизане от пещерата водата ще е срещу тях и не се знае дали силите на децата ще издържат на това усилие, а освен това не се знае каква е големината на самите галерии, пълни с вода.
По думите на д-р Петър Берон - спелеолог и следовател на пещери, не е толкова опасно човек да остане 5-6 месеца в пещера, ако е добре екипиран.
"Вкарването на децата в тази пещера е лудост - една необмислена постъпка и то по време на дъждовния период в Тайланд. И в България е имало подобни случаи. В Духлата преди години влизат 4-ма възрастни с 3 деца и огромен порой пълни пещерата с вода. Благодарение на спасителите обаче бедстващите успяват да излязат невредими", подчерта спелеологът пред Bulgaria ON AIR.
Берон обаче е убеден, че на мястото в Тайланд са се събрали едни от най-големите специалисти по гмуркане в пещери и изкарването на децата извън пещерата ще мине успешно.