Българска банка за развитие взема заем на стойност 100 000 000 евро от Кредитанщалт фюр Видерауфбау, за което се заговори сега с обнародването на гаранцията за тази сума, ратифицирана със Закон на Народно събрание през 2016. Съмнение буди фактът, че обнародването влиза в сила със задна дата – 03.01.2017 г.
Защо, какво налага закъснялото официализиране на гаранцията и за какво е взет заемът? Към тези въпроси адвокат Светослав Спасов прибавя още:
Нямала ли е Българска банка за развитие средства? Защо не е взела заема от Държавата, от БНБ, от други търговски банки? Не е ли трябвало да се проведе обществена поръчка за заема? Гаранцията по заема е ратифицирана със Закон от Декември 2016 г., а ратифициран ли е самия договор и неговите условия? Уведомена ли е Европейска комисия за заема? Получила ли е заема Българска банка за развитие? Разходван ли е заема от Българска банка за развитие? За Кой е разходван заема на Българска банка за развитие?
На всички тези въпроси обществото няма отговор, с което се подхранва усещането за наличие на задкулисие.
Общоизвестен факт е, Българска банка за развитие не отпуска заеми на случайни хора. Над 160 млн. лева кредити банката е дала на фирми, свързвани с депутата от ДПС Делян Пеевски:
Булгартабак е получила от ББР един път 5,1 млн. евро. Гаранцията на този кредит е 7,8 млн. евро.
Булгартабак – Благоевград е ощастливена с 9,1 млн. евро, с гаранция 7,8 млн. евро.
37,4 млн. евро е получила „Водстрой 98”. „Интръст” ЕООД пък е кредитирана с 2,2 млн. лева.
„АВ” – хасковска фирма е получила близо 17 млн. лева.
„Ултрастрой” – 2,2 млн. лева.
Георги Гергов също е взел 31 милиона евро, които са използвани за Международния пловдивски панаир и за дъщерната компания „Слънчев ден резиденс”. Така се бяха появили съмнения, че държавата дава рамо на бизнесмена.
За национализирането на „Дунарит” пък бяха отпуснати 15 млн. лв. на ”Държавната консолидационна компания”.