Хора лазят по нервите на премиера и готвят пълзящ преврат. Това каза Емил Димитров - Ревизоро, депутат от Обединени патриоти, коментирайки новия закон за горивата. Без да спомене имена, той посочи като такива хора от финансовото министерство.
"Целият зор беше, че хора облечени във власт, на които премиерът е дал пълномощия, постове, се съюзиха, за да работят срещу неговия законопроект. Те са записани, заснети, то я ясно кой дава парите. Това са хора, които не искат малките бензиностанции да бъдат регистрирани, за да може излишъците на пазара, нелегалното контрабандно гориво по някакъв начин да се реализира", каза той.
"Докога ще лазят по нервите на премиера, да му правят пълзящ преврат? Те се виждат кои са тези хора! Те излизат по телевизията, пишат писма... В момента, в който казваме - ще бъде при НАП, от финансовото министерство казват - не искаме", допълни Ревизоро, подчертавайки, че противниците на закона за горивата наемат и платени клакьори, които "да вдигат шум под прозорците на Министерски съвет".
"Не бъркайте Борисов! И понеже не могат да го подведат, се чудят какво да направят. Но много хора са подведени за законопроекта за горивата!", заяви още Ревизоро и подчерта: "Целта е да се провали самият закон, да няма регистрация".
Лобирам за „Шел”, OMV, "Лукойл", "Газпром", "Ромпетрол" и Еко. Това са големите в България. И да отговоря на г-н Симеонов, нито един от тези търговци не купува горива директно от кладенеца. Те минават през която и да е рафинерия, някъде в данъчен склад, било в рафинерията и другаде, и тогава минават през складове на всичките тези хора и през още 117 склада, за да стигнат до бензиностанциите. Гориво от кладенеца не може да отиде на бензиностанция, минава през рафинерия,обясни той.
Неговото откритие, че „Лукойл” имал и бензиностанция и рафинерия е нещо световно октритие, защото и „Шел” има рафинерии, при които го преработва и после складове и бензиностанции. И OMV има рафинерия в Австрия и после верига в България, посочи депутатът.
Депутатът се обърна с остри думи към Валери Симеонов и негови колеги от националистическата коалиция пак заради този закон.
Димитров коментира и акциза върху бездимните цигари. Според него това е нравствен данък. Той не цели да създаде търговски предимства на едно дружество за сметка на друго или на един икономически оператор за сметка на друг, заяви пред bTV Емил Димитров.
Първоначалният отказ на Обединените патриоти да подкрепят вдигането на акциза на бездимните цигари, а след това промяната на решението им се дължи на поредната некомуникативност от страна на част от управляващите, допълни той.
„Считат, че след като ги подкрепяш за всичко, не са длъжни да те питат. Там грешката беше, че Цветанов и Менда Стоянова не изговориха нещата, а решиха през главата и някои колеги се обидиха – защото ги пренебрегваш, а после от тяхно име го пускаш. Това е лоша комуникативност от страна на Менда Стоянова”.
Може ли да обещаеш 300 лв. пенсия и когато трябва да ги събираш, да кажеш – няма да ги събирам от тези, а ще ги събираме примерно от инвалидите – който кашля по-малко ще дава на този, който куца повече, коментира още дипутатът.
"Парите са в алкохол, цигари и горива. От алкохол не ги събираме, от цигарите като не ги събираме, от горивата имаме проблеми, така че откъде да дойдат тези пари. Така че премиерът беше прав, Менда също е права, въпреки че съветниците, които дадоха в началото на годината параметрите, трябваше да предвидят, че ще се случи това нещо с тези цигари, обясни той.
Малките цигари защо не се облагат с по-малък данък, а се броят на късове. Все пак тук се брои всичко на късове – и дебела цигара, и малка цигара, и дълга, и къса се брои по един и същ начин. Тук не говорим за насипен тютюн на килограми. В Европа няма правила, така че ние сме свободни, докато в Европа не дадат, да си създадем. Трябвало е да го направим по-рано, допълни Ревизоро.
Самите производители казват, че след 20 г. няма да произвеждат нормалните цигари, но те 50 г. рекламират нормалните и никога не са казали – Много са вредни, спрете, а казват – Много са добри, нашите са по-чисти", каза още той.