За случая със зам.-министъра Султанка Петрова и връзката й с фирма, чийто служител загина на ремонта на бившия Партиен дом, вицепремиерът Томислав Дончев каза, че е уверен, че прокуратурата проверява освен инцидента и въпросния договор - наличието или липсата на конфликт на интереси.
"Засега формално конфликт на интереси по-скоро няма. Г-жа Петрова не е била страна по договора, не тя е сключила договора", каза той пред bTV, като иронично коментира, че опозицията обикновено иска оставка на цялото правителство и сега "играе на дребно" само с една зам.-министърка.
"Няма как всичко да е тихо, спокойно, ламинарно и всички да сме на един акъл. Дори е подозрително в една коалиция всички да мислят едно и също", коментира той трусовете в управялващата коалиция, които предпочитал да нарича "вибрации".
Той коментира и отношенията ни с Китай: Ние нужда от кредити от Китай нямаме, заяви още вицепремиерът. Той подчерта, че е неправилно участието на една китайска компания като подизпълнител в нещо да се представя като инвестиция.
"Инвестиция е китайската компания, ако построи път, построи тунел, да каже: "Ние сме си направили сметка на база трафика и с такса от 5 или 10 евро, ще я избием примерно за 15 години." Инвестиция е, когато инвеститорът поема част от риска.
Ако държавата предостави пълна държавна гаранция, това е държавна помощ и тогава нещата стават сложни.
Логиката е, когато се появи инвеститор, той да поема значителна част от риска. Да, възможно е "Белене" - на базата на реакторите, които притежаваме, да стане по подобен начин."
Според него форматираме отношенията с китайските партньори около една ключова дума – пазар.
За административната реформа Дончев се зарече, че до края на годината имат амбиция всички администрации от какъвто и да е тип да престанат да си комуникират на хартия. От 250 общитни са останали само 7, които са проблем, каза още той, но напомни, че премиерът Борисов е предупредил - който изостава от темпото, да се разделя със стола си.