НОВИНИ


Евродепутат Момчил Неков: Как гражданите да разбират Европейския съюз и неговите политики, след като този Съюз не им говори на техния роден език

0 3536 11.07.2018
Евродепутат Момчил Неков: Как гражданите да разбират Европейския съюз и неговите политики, след като този Съюз не им говори на техния роден език

Брюксел, 11юли 2018 г.–„Макар че българският език е един от официалните езици на ЕС, голяма част от европейските програми и ръководствата за кандидатстване не са достъпни на моя роден език. Същото важи и за официалните страници на институциите.


Това означава, че информация за различни възможности, които предоставя Съюза не достига до всички мои съграждани“. Това заяви евродепутатът от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП Момчил Неков на заседание на Комисията по култура и образование към ЕПпо време наобсъждане ролята на езиците в ЕС.

 

„В Европейския съюз, повече от 60% от хората не говорят английски език, а в България статистиката е още по-радикална - по-малко от 20% от населението владее английски. Как при това положение се очаква от нашите граждани да разбират Европейския съюз и неговите политики, след като същия този Съюз не им говори на техния роден език?. Точно от този слабост се възползват популистките и крайно десните партии, които създават насторения против ЕС“, обърна се към своите колеги Момчил Неков.

 

Според него е добре, че темата за многоезичието все по настъпателно заляга в европейския дневен ред. „Съвсем скоро Комисията по култура прие доклад относно езиковото равенство в дигиталната сфера. Докладът, по който работих като докладчик в сянка, поставя въпроса за ролята на т. нар. малки или по-малко говорими езици в рамките на Европейския съюз. Като представител на България, която е една от държавите, носители на език, който спада в категорията на по-малко говоримите езици, смея да твърдя, че познавам отблизо проблемите, които срещат носителите на т.нар. малки езици в ЕС. Истината е, че те често се чувстват дискриминирани“, каза още Неков.

 

Евродепутатът постави въпроси към Европейската комисия: Какви стъпки възнамерява да предприеме комисията за издигане на ролята на т. нар. малки езици? И какво ще направи за взаимното признаване на езиковите компетентности в ЕС?

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама