АРТ ДЖУНГЛА


Червеният бележник на Вапцаров с ”Пролет” за пръв път пред публика

2 5623 23.07.2018
Червеният бележник на Вапцаров с ”Пролет” за пръв път пред публика
Никола Вапцаров

Червеният бележник на Никола Вапцаров дебютора пред публика за пръв път на 23 юли / Денят на разстрела през 1942 г/ в софийския музей на ул. ”А. Кънчев” 37. В бележника са оригиналите на ”Не, сега не е за поезия...”, ”Пролет” (”Отвънка ухае на люляк”) и ”Война”.


Ще бъде експонирано и словото на писателя Светослав Минков, благодарение на чиято защита поетът е напълно оправдан в първия съдебен процес, на който е подложен заради участието си в Соболевата акция в края на 1940 г.

 

Същият ден, 5 юли 1941 г., когато Св. Минков прави достойния си колегиален и граждански акт, в Годеч, където Вапцаров е интерниран, той пише знаменателната си, пророческа за собствената му съдба поетическа творба "Не, сега не е за поезия...". В нея великият българин провижда как мастилото се превръща в кръв...

 

След камерната изложба, разположена върху масичката от квартирата в Годеч, ще се състои литературно четене с участието на актьора Янко Лозанов и значими съвременни поети като Георги Константинов, Екатерина Йосифова, Иван Цанев, Бойко Ламбовски, Ивайло Диманов, Атанас Капралов, Борислав Владиков, Анжела Димчева, Елена Алекова, Георги Киров.

 

На следващия ден, 24 юли, в читалището на гр. Годеч, носещо името на Никола Вапцаров, ще бъде представена новата книга и филм на Мая Вапцарова, а Катя Зографова ще говори за тримесечното интерниране и духовния живот на Огняроинтелигента в Годеч.

 

В родната му къща-музей в Банско днес ще бъде открита фотоизложба "Чака ме светът".


Фотоизложбата е подготвена от екипа на музейния комплекс в Банско и проследява честванията в София и в родния град на поета, по повод удостояването му посмъртно с Международната награда за мир. Тя е присъдена през 1952 г. от Световния съвет за мир, чийто председател е Фредерик Жулио Кюри и е връчена на майката на Никола Вапцаров - баба Елена. Фотоизложбата съдържа и десетки снимки от нейните срещи със световноизвестни писатели, общественици и борци за мир, които са били вдъхновени от гениалните стихове, събрани в единствената стихосбирка на поета, отишъл си от този свят едва на 33 години. Неговите "Моторни песни" са преведени на 70 езика и са издадени в над 100 държави.

 

Банскалии ще се поклонят пред паметника на поета и ще поднесат венци и цветя в знак на признателност.

 

С това събитие се възражда традиционното отбелязване на 23 юли в планинския град, където Вапцаров създава една от най-драматичните творби в своята поезия.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама