Вестниците пишат за 2-ма прокурори, изплашени от детектор на лъжата; за това, че свършиха парите в бурканите; за държавни компании с дългове за над 1.2 млрд лв.
2-ма прокурори се изплашиха от детектор на лъжата, информира 24 часа.
Двама прокурори са отказали да се явят на детектор на лъжата за лоялност към държавата, научи “24 часа”.
Това е едно от условията магистратите да се включат в новите спецекипи за борба с родната мафия. В тях ще работят полицаи, агенти на ДАНС, следователи и обвинители. В един момент дори имало съмнение, че спецзвената ще заработят скоро. “Отказаха се двама, но не само заради детектора на лъжата. Става дума за жена с малко дете и друг колега”, коментира главният прокурор Борис Велчев. Основният им мотив да не участват в екипите бил свързан със семейни причини."За два часа намерихме други кандидати от списъка с доброволци, всичко е наред, екипите вече работят", категоричен бе Велчев. Те са общо пет и в тях ще участват шестима прокурори. Всички издържали успешно теста с полиграфа. Вече са им разпределени и десетина от най-знаковите дела срещу мафията, но от прокуратурата отказват да ги оповестят. "Когато колегите внесат обвинителните си актове в съда, ще научите имената им. Дотогава ще се стараем да ги държим възможно най-дълго време в тайна", обясни Велчев.
Свършиха парите в бурканите, констатира Дневен Труд.
И парите в буркани свършиха. Ако населението разполагаше със скрити спестявания, те щяха да влязат в банките заради високите лихви. Нови депозити почти няма, каза шефът на УниКредит Булбанк Левон Хампарцумян. В същото време регионалният министър Росен Плевнелиев съобщи, че бюджетите на министерствата ще бъдат орязани с още 10%. Неговото ведомство вече се свило до 85 млн. лв. при бюджет от 100 млн. лв. за тази година. Парите в бурканите вече свършиха. Всички средства, които са били извън банките и другите спестовни институции, са изчерпани. Около това мнение се обединиха банкери, потърсени от “Труд”. Въпреки че лихвите скочиха много от началото на годината, новите депозити нарастват с много бавен темп - 2,7% от януари до август, обясни шефът на Уникредит Булбанк Левон Хампарцумян. За сравнение през същия период на миналата година ръстът е бил 13%, обясни той. Това означава, че въпреки депозитната истерия нови влогове в банковата система почти няма, защото няма откъде да дойдат, каза Хампарцумян. Ако у населението имаше свободни пари, то щеше да се възползва от изгодните предложения на трезорите. Според Хампарцумян коментарите около кризата и банките били съчетани с градски, а понякога и със селски легенди. Данни на БНБ показват, че през август тази година депозитите на граждани са на обща стойност 22,9 милиарда лева. За осем месеца нарастването е с около 600 млн. лв., докато миналата година за това време ръстът като обем е бил 2,5 милиарда лева.
Държавни компании са натрупали дългове за над 1.2 млрд . лв., изчислява Дневник.
Има нови пробойни в бюджета, след като редица държавни компании са отчели неразплатени задължения и дефицити за над 1.2 млрд. лв. Това каза вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков пред "Нова телевизия" в понеделник. За покриването им е нужна държавна субсидия или друг начин да се финансират, но в момента средствата на държавата са ограничени. В същото време бюджетните съкращения от 15% върху планираните разходи от август, с които новото правителство отговори на падащите приходи в хазната, затрудняват отделните ведомства. Това пролича от реакциите на министрите в последните дни. Ограничаването на субсидиите се отразява върху текущите плащания и води до проблеми при обслужването на задълженията, но малко ведомства са започнали основна реформа на своите структури, така че оперативната дейност да не струва повече от отредените им бюджети. Дори и това да се предприеме обаче, в някои сектори парите все пак няма да стигнат.
Не искаме да плащаме масажа на властта, категоричен е Дневен Труд.
Знаете ли защо някои управници от бившата власт бяха хем красиви, хем богати? Ами защото на наш гръб са глезили душа и тяло в дипломатическия клуб “Бояна”. За масаж, джакузи, парна баня и др. са похарчили 150 хил. лв. от държавния бюджет. Бившият шеф на агенция “Дипломатически имоти в страната” Асен Македонов щедро е раздавал клубни “златни” карти между 3000 - 5000 лв. Списъкът на 36-те богоизбрани беше показан преди ден от премиера, който нареди екстрата да бъде закрита. Правилно. Който иска глезотии, да си ги плаща. Защо обаче тези, които са трошили чужди пари, не ги върнат на данъкоплатците. Така, както в момента правят онези английски политици, които с държавни лири са купували храна за котките си и др. Нашите също трябва да се научат да си плащат и да се отучат да използват властта за масажи всякакви.
Каним френски компании за АЕЦ "Белене", съобщава Новинар.
Френският премиер Франсоа Фийон е поел ангажимент към България да разговаря с френските компании, занимаващи се с ядрена енергетика, за това дали биха искали да се включат в проекта за изграждане на АЕЦ „Белене”. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов след среща с френския си колега в двореца Матиньоьн. Българската правителствена делегация, водена от Борисов, пристигна в понеделник на двудневно работно посещение в Париж. По думите на премиера включването на френски компании във втората атомна централа може да превърне проекта в общоевропейски. В момента 49 процента от централата се държат от германската РВЕ, а останалите – от НЕК. Преди време кабинетът обяви, че ще търси инвеститор за част от държавния дял, като може да продаде до 30 процента от проекта.
Външната реклама в София: Пълна промяна от 2010 г., съобщава Дневник.
Незаконните реклами трябва да изчезнат, а голяма част от законните съоръжения да се смалят. Това ще са ефектите от влизането в сила на новата общинска наредба за външна реклама. Тя беше приета още през 2008 г., но съдебни дела спираха изпълнението й. Възможно е да се сменят и част от фирмите, които отдават под наем билбордове, защото наредбата изисква да се проведе и конкурс за правото на рекламна дейност. От неговите правила ще зависи дали предимство ще имат досегашните агенции или ще могат да влезнат и нови компании, включително чуждестранни. "До края на тази година трябва да въведем всичко в ред - да премахнем незаконните реклами, да приемем схемите за поставяне на билбордове и да направим търговете за това кой да ги слага", каза главният архитект на София Петър Диков пред "Дневник" и обеща "Редът в рекламата идва".
Четирима жълти в битка за стола на царя, известява Новинар.
Четирима са мераклиите за лидер на НДСВ - Биляна Раева, Николай Василев, Христина Христова и Илия Лингорски. В експозета те представят концепцията си за развитие на партията. Раева смята, че причина за загубата на вота е липсата на пряка връзка между ръководството и структурите. Според нея ръководството се е срещало с местните организации само по кампании. Посещението на някой от ръководството било смятано за знак, че съответният областен координатор или друг от местното ръководство се ползва с доверието на централата. Тя смята, че партията трябва да каже дали е партньор или опозиция на ГЕРБ.
Бокова - катализатор на връзките с Либия, анализира 24 часа.
Kогато за първи път в световната история една жена, и то българка, успя да се пребори за поста на генерален секретар на ЮНЕСКО, това като цяло бе прието положително от всички, членуващи в ООН страни. С изключение на две. Либия и България. Дори в Египет, чийто културен министър бе основен претендент за поста, но загуби на последното гласуване, изглеждаха по-щастливи. Разбира се, у нас някакво задоволство от тази уникална победа все пак бе изказано, но на чисто официално ниво. Сухо, сдържано и без много фанфари. Както може би най-добре приляга на натюрела на самата победителка. В народен план обаче трябва да признаем нямаше дори фалшива радост. Не останахме с впечатление по улиците, кръчмите и пазарите на родината да отеква жизнерадостна глъч след избора на г-жа Бокова за високия пост. Никой не извика дори за адет по едно: "Българки юнаци", както у нас повелява старата традиция да се прави след национална победа от международен мащаб. Напротив, като се измери специфичната глаголна температура на някои мнения, изказани в интернет пространството, изглежда, изборът в ЮНЕСКО не се понрави на някои нашенци. Това е най-малкото интересно от народопсихологическа гледна точка.
БАН навърши 140 години, описва Дума.
С рецитал на "Азбучна молитва" от Константин Преславски, изпълнен от актьора и бивш депутат Явор Милушев, започна вчера кулминацията на честванията за 140-ата годишнина на БАН - тържественото събрание-концерт в Народния театър "Иван Вазов". В България трябва да се откажем да гледаме на науката като на непроизводителен консуматор на бюджет и тежък фискален баласт, каза в приветствието към учените президентът Георги Първанов. Науката е фактор за развитие на страната и догонване на европейските страни, добави държавният глава и призова да не се съкращават средствата за наука по време на криза. Според него частният сектор е далеч от науката и предлага нископлатен труд, което го отдалечава от истинската конкурентоспособност в Европа. Първанов призова държавниците да използват повече капицитета на БАН.
Министърът на образованието Йорданка Фандъкова съобщи, че Министерството на отбраната предоставя 50 апартамента в общежитие за около 100 млади учени.
Frognews.bg