Преди месец, по време на посещението си в България, китайският премиер припомни за съществуването на вечния български календар. Тогава той определи “Слънчевия календар“ като пример за сходствата между китайския и българския народ.
Скулпторът Асен Ботев твърди, че такъв календар е намерен около 60-те години в Разлог и тъй като от него са останали само няколко снимки, той е направил възстановка:
“Беше се появил древният български календар, намерен в Разлог някъде 60-те години, иззет от Народната милиция. След промените има едно декласифициране на находки, неща които те смятат, че не са ценни за българската история и не представляват интерес за музея, за Националния исторически музей става въпрос. Този календар е бил предлаган на Ленчо Димитров, български китаист, той е единственият, който се е сетил да свали отпечатък от оригинала.“
Асен Ботев, разказа още, че подобни аналози има и по другите древни български земи:
“Да, много ни помогна една находка от Националния музей в Дагистан, които качиха образ на календара. Той е абсолютно идентичен с този, който е намерен в Разлог, виждайки копието – много по-точно разчетох образа“.
Скулпторът поясни още, че почти до края на 19-ти век българите, които държат на традициите, употребяват древния календар. Той определи календара като “несравним“ с всички останали календари:
“Има нещо несравнимо с другите календари - всеки ден една и съща дата от месеца се пада винаги в един и същи ден от седмицата.“